Adalet İçin Birlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Adalet için Birlik 1836 yılında Paris'te Alman sürgünler tarafından kuruldu. İsa'nın görüşleri yerine Gracchus Babeuf'un öğretilerine kendilerini adamış ütopyacı sosyalist ve Hristiyan komünist bir gruptu. Zamanla uluslararası bir organizasyon oldu.

Organizasyon tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Adalet için Birlik grubunun mottosu ("Bund der Gerechten" veya "Bund der Gerechtigkeit"[1]) "Tüm İnsanlar Kardeştir" idi ve hedefleri, komşunu sevmek, eşitlik ve adalet idealleri üzerine kurulu olarak yeryüzünde Tanrı'nın Krallığını kurmaktı.[2] Adalet için Birlik, 1834 yılında Theodore Schuster, Wilhelm Weitling ve diğer Alman göçmenlerin kurduğu Yasadışılar Birliği (Bund der Geaechteten) isimli gruptan ayrılanlar tarafından oluşturulmuş bir gruptu. Schuster Philippe Buonarroti'nin eserlerinden etkilenmişti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Birçok yerde grup için "Bund der Gerechten" (Adiller Birliği) kullanılırken Alman tarihçi Waltraud Seidel-Höppner yeni arşiv kaynaklarına dayanarak, grubun kendisinin "Bund der Gerechtigkeit" (Adalet için Birlik) ifadesini kullandığını söylemektedir. - bknz Joachim Höppner/Waltraud Seidel-Höppner: Der Bund der Geächteten und der Bund der Gerechtigkeit, in: Jahrbuch für Forschungen zur Geschichte der Arbeiterbewegung, No. III/2002.
  2. ^ G.N. Volkov et al., The Basics of Marxist-Leninist Theory. Moscow: Progress Publishers, 1979.