Adım Adım Oluşumu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Adım Adım logosu.

Adım Adım Oluşumu, koşu gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla Türkiye'de yardımseverlik ve spor kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlayan sivil inisiyatif.

2007’de etkin çalışmaya başlayan[1] Adım Adım, Ocak 2015 itibarıyla 5100'ü aşan üye sayısıyla[2] Türkiye’nin en büyük amatör koşu ve yürüyüş gruplarından biri ve ilk[1] “yardımseverlik koşu grubu” idi. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu[3] ve “Runtalya” Uluslararası Öger Antalya Maratonu’nun[4] resmi sosyal sorumluluk ortağıdır. Adım Adım, desteklediği STK projeleri yararına 2007’den bu yana 4,2 milyon ABD doları üzerinde bağış topladığını, bunun 1,5 milyon ABD dolarlık kısmını 2014 yılı içinde topladığını duyurmaktadır.[5]

Desteklenen STK projeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Adım Adım; çevre koruması, çocukların eğitimi, gençlik projeleri ve engellilerin hayatını kolaylaştırma gibi toplumu ilgilendiren konularda Buğday Derneği, TEGV, TOG, TOFD gibi STK'lar ile işbirliği yapar ve onlara kaynak yaratır. Fotoğrafta İstanbul Avrasya Maratonu'nda tekerlekli sandalyeyle ve ayakta koşan Adım Adım gönüllüleri varış noktasına ulaşırken görülüyor. Sultanahmet Meydanı, 17 Ekim 2010.

Dünyadaki benzeri kuruluşların aksine[6] Adım Adım, bağış toplanmasında sadece aracılık yapar ve birden fazla sivil toplumu ile çalışır. Kaynak yarattığı sivil toplum kuruluşlarını seçerken, desteklenecek projenin getireceği sosyal faydanın yanı sıra bağışların somut takibinin yapılabilirliği, kurumun şeffaflığı ve hesap verilebilirliği gibi kriterleri göz önünde bulundurmaktadır.[7]

2007-2011 döneminde ağırlıklı olarak koşu, yürüyüş, bisiklet ve yüzme yapan amatör sporcu üyeleri aracılığıyla desteklenen projeler şunlardı:

Misyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Adım Adım, misyonunun aşağıdaki şekilde olduğunu belirtmektedir[9]:

 • Türkiye’de yardım kültürünü çeşitlendirmek ve artırmak,
 • Sportif faaliyetler aracılığıyla yardım-destek-bağış farkındalığına katkıda bulunmak,
 • Kitleleri spor ve yardım kavramlarıyla birleştirmek,
 • Bu kavramların bütününü temsil eden sportif etkinlik temelli bağış organizasyonları kurmak ve yönetmek

Yardımseverlik koşusu ile bağış toplama[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce konuşulan ülkelerde "charity running", yani "yardımseverlik koşusu" kavramıyla bilinen yöntemle, Adım Adım üyeleri uluslararası veya ulusal bir koşu/triatlon/duatlon/bisiklet/yüzme gibi yarışa katılmadan önce niyetlerini kendi aile, dost ve tanıdık çevrelerine şahsen veya e-posta aracılığıyla duyururlar.[10] Adım Adım tarafından desteklenen STK projesini tanıtım bağış çağrısında bulunurlar. Bağışlar doğrudan doğruya ilgili STK’nın resmi banka hesabına yapılır.

Diğer hizmetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Adım Adım, yardımseverlik koşuları aracılığıyla çeşitli STK projelerine kaynak yaratmanın dışında aynı zamanda sosyal girişimciliği desteklemek için Bilgi Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, SOGLA gibi çeşitli kurumlara yardımseverlik koşusu hakkında gönüllü danışmanlık hizmetleri de vermektedir.

Ödüller ve medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adım Adım sözcüleri “Fark Yaratanlar” gibi TV ve radyo programlarına konuk olarak[11] ve basında yayımlanan röportaj ve haberler aracılığıyla, “yardımseverlik koşusu” ve grubun faaliyetleri hakkında düzenli bilgi paylaşımında bulunmaktadır. Dr. Itır Erhart, Adım Adım'ın kurulması ve organizasyonundaki çalışmaları nedeniyle 2010 yılında Junior Chamber International tarafından düzenlenen Ten Outstanding Young Persons (Türkiye'nin 10 En Başarılı Genci) Ödülü'nü kazandı.[10]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b [1]
 2. ^ [2] CNBC-E'de yayınlanan röportaj, İndeks İletişim web sitesi, 20 Nisan 2011 itibarıyla
 3. ^ [3] İstanbul Avrasya Maratonu web sitesi, 20 Nisan 2011 tarihi itibarıyla
 4. ^ "Sosyal sorumluluk partneri, Adım Adım adlı sivil toplum kuruluşu olan Runtalya Maratonu ..." ("With non-governmental organization Adım Adım as its social responsibility partner, Runtalya Marathon ...") [4] Hürriyet Daily News web sitesi (İngilizce), 20 Nisan 2011 tarihi itibarıyla
 5. ^ [5] Adım Adım web sitesi, 20 Nisan 2011 itibarıyla.
 6. ^ "Peki hayırseverlik koşusu ne manaya gelir? (...) Koşucular bazı sebeplerle belli bir hayırseverlik kurumuna katılmayı diğerlerine tercih eder, bu nedenle hayırseverlik kurumlarının koşucularına daha iyi hizmet sunarak diğerleriyle rekabet edebilmesi gerekir." ("So, what is charity running all about? (...) Runners choose to join a particular charity over another for a number of reasons and it is vital that charities maintain a competitive edge by providing more and more for their runners each year.")[6] Vurgu özgün metinden. realbuzz.com web sitesi (İngilizce), 22 Nisan 2011 itibarıyla.
 7. ^ [7], Adım Adım web sitesi, 20 Nisan 2011 itibarıyla.
 8. ^ [8] Buğday Ekolojik Yaşam Derneği web sitesi, 20 Nisan 2011 itibarıyla.
 9. ^ [9] Adım Adım web sitesi, 23 Nisan 2011 itibarıyla.
 10. ^ a b [10] Hürriyet gazetesi, 19 Şubat 2010.
 11. ^ “Fark Yaratanlar” TV programında Adım Adım [11] Sabancı Vakfı web sitesi, 25 Nisan 2011 itibarıyla.