İçeriğe atla

Actors Studio

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Actors Studio
drama okulu
kuruluşu5 Ekim 1947 Değiştir
yerel dildeki adıActors Studio Değiştir
kurucuRobert Lewis, Cheryl Crawford, Elia Kazan Değiştir
yöneticisi/müdürüLee Strasberg Değiştir
akımıMetot oyunculuğu Değiştir
ülkesiAmerika Birleşik Devletleri Değiştir
içinde bulunduğu idari birimManhattan Değiştir
konum koordinatları40°45′36″K 73°59′34″B Değiştir
kuruluşun konumuNew York Değiştir
resmî sitesihttp://www.theactorsstudio.org Değiştir
Harita

Actors Studio New York merkezli oyunculuk okuludur. Hell's Kitchen, New York'ta Dokuzuncu ve Onuncu Caddeler arasındaki 432 Batı 44'ncü Sokakta yer alan eğitim kurumunda profesyonel oyuncular, yönetmenler, yapımcılar, senaristler ve ve oyun yazarları yetişmektedir.

Aralarında Elia Kazan, Cheryl Crawford ve Robert Lewis gibi dönemin usta sinemacılarının arasında olduğu bir grup tarafından 5 Ekim 1947'de kuruldu ve ilk başlarda üyesi olan oyuncuları yetiştirdi.[1] 1951'de okula giren dönemin usta oyunculuk eğitimcisi ve sanat yönetmeni Lee Strasberg'de okulda 17 Şubat 1982'deki ölümüne kadar görev yapmış birçok usta ismin yetişmesinde pay sahibi olmuştur.

Okulda oyunculuk, tiyatro ve sinema teknikleri alanında eğitimler verilmektedir.

Okulda; Marilyn Monroe, Julie Harris, Paul Newman, Geraldine Page, Ellen Burstyn, Al Pacino, Joanne Woodward, Maureen Stapleton, Anne Bancroft, Dustin Hoffman, Patricia Neal, Rod Steiger, Mildred Dunnock, Eva Marie Saint, Eli Wallach, Anne Jackson, Ben Gazzara, Sidney Poitier, Karl Malden, Gene Wilder, Shelley Winters, Dennis Hopper, Sarah T. Schwab ve Sally Field gibi birçok usta isim eğitim görmüştür.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Warren, Larry (1998) Anna Sokolow The Rebellious Spirit. New York: Routledge. pp.89–94. 90-5702-185-4
  2. ^ "Who We Are: Leadership" 6 Şubat 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Actors Studio website. Accessed: May 30, 2018.