Acı Hayat (film, 1962)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15.28, 2 Ekim 2016 tarihinde II. Niveles (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17664660 numaralı sürüm (düzenleme AWB ile)
Acı Hayat
Acı Hayat
Acı Hayat filmin sinema posteri
Yönetmen Metin Erksan
Yapımcı Muzaffer Arslan
Senarist Metin Erksan
Hikâye Muzaffer Arslan
Anlatıcı Kemal Ergüvenç, Toron Karacaoğlu, Sami Ayanoğlu, Sadettin Erbil, Abdurrahman Palay, Adalet Cimcoz
Oyuncular Ayhan Işık
Türkân Şoray
Ekrem Bora
Nebahat Çehre
Müzik Fecri Ebcioğlu
Görüntü yönetmeni Ali Uğur
Dağıtıcı As Film
Türü Aşk, drama
Yapım yılı 1962, Türkiye
Süre 94 dakika
Dil Türkçe

Acı Hayat, 1962 yapımı siyah-beyaz yönetmenliğini Metin Erksan'ın yaptığı Türk filmi. Aşk hikâyesini anlatan film, özgün sinema diliyle, Türk sinemasının en önemli klasiklerinden ve dönemin baş yapıtlarından sayılmaktadır.

Film yabancı film seyircisinin de ilgisini çekmiş, adına Şan Sineması'nda yapılan galada toplumun her sınıfından izleyicinin izlediği bir filmdir. Köy filmlerinden büyük kentler konulu temalara geçiş yapan yönetmen Metin Erksan’ın dönemi içinde hasılat rekorları kıran 'kara sevda' konulu film denemesidir. 55 iş gününde tamamlanan ve Ali Uğur'un görüntüleriyle şiirsel bir atmosfer taşıyan film, bir tutkunun yanı sıra sınıfsal çelişkileri de beraberinde getiriyor. Ve günümüze kadar yapılan aşk filmleri içinde en iyilerinden kabul edilir.

Filmin kapağında yer alan Aşkların en büyüğü, ıstırapların en korkuncu, kaderin en acısı ve Yıllarca unutulmayacak bir film ifadeleri yapıta olan güvenin bir göstergesidir.

Konusu

Ayhan Işık, piyango milyarderi olan fakir bir tersane kaynakçısını, Türkân Şoray, kuaförde çalışan kızı, Ekrem Bora şımarık ve züppe bir zengin çocuğunu, Nebahat Çehre de kız- kardeşini oynuyor. Şımarık genç, kaynakçının evlenmek üzere olduğu manikürcü kızı iğfal eder. Kaynakçı zengin olduktan sonra sevgilisini ayartan beyzadenin kız kardeşini iğfal edip intikamını alır. Ama gerçekte yalnızca ilk göz ağrısını sevecektir.

Oyuncular ve Canlandırdıkları Karakterler

Seslendirmeler

  • Adalet Cimcoz; Türkân Şoray seslendirmesi
  • Abdurrahman Palay; Ayhan Işık seslendirmesi
  • Toron Karacaoğlu; Ekrem Bora Seslendirmesi
  • Sadettin Erbil; Hüseyin Baradan seslendirmesi
  • Sami Ayanoğlu; Memduh Alpar seslendirmesi
  • Kemal Ergüvenç; Ahmet Turgutlu seslendirmesi

Ödülleri

Dış bağlantılar