Abertzale

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Abertzale, Baskça'da "Yurtseverlik" anlamına gelir ancak çoğunlukla Bask Milliyetçiliği anlamında kullanılır. aberri(a) ("anavatan" ihtira, Sabino de Arana) tarafından oluşturulmuştur. ve -(t)zale'nin (bir şeyi, birini seven) birleşiminden meydana gelmiştir.

Terim, Batasuna sempatizanları ve üyeleri tarafından kullanılmaktadır. Bask Milliyetçi Partisi üyeleri ise kendilerine "abertzale"'den çok "jartzales" demektedir. Bunun sebebi ise "abertzale" teriminin sol akım tarafından ortaya atılmış olmasıdır.

Real Academia Española (RAE), İspanya'nın resmî sözlüğünü denetleyen bölüm, İspanyol diline uyarlanan "aberzale"yi ("abertzale" den ziyade) resmî olarak tanımış ve İspanyol diline özel anlamı ile eklemiştir. Ancak, İspanyolca'da bile "abertzale" daha çok rağbet görür. Yani RAE, sözlüklerinin 21. versiyonunda "abertzale" yi kullanmıştır.

Geçmişte ve günümüzde resmî Baskça dillerinde bu kelimeyi kullanmış birkaç kuruluş:

Ezker abertzalea (abertzale solu) terimi Bask milliyetçi partilerde ve aynı zamanda sol görüşler içinde kullanılır. Bu partiler marksist, sosyalist, komünist veya sosyal demokrat olabilir. Bu terim diğer partileri muhafazakâr Bask Milliyetçi Partisi'nden ayırmak için kullanılır.