Abdullah Şaik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Abdullah Şaik
Abdulla Şaiq Talıbzadə, 1910-11.jpg
Abdulla Şaik
Doğum Abdullah Mustafa oğlu Talibzade
24 Şubat 1881(1881-02-24)
Tiflis
Ölüm 24 Temmuz 1959 (78 yaşında)
Bakü
Meslek Yazar, Şair, Öğretmen
İmza
Подпись Абдуллы Шаика.jpg

Abdullah Mustafa oğlu Talibzade ya da bilinen adıyla Abdullah Şaik (Azerice: Abdulla Şaiq, Abdulla Mustafa oğlu Talıbzadə), Azeri yazarı, şair, öğretmen. Azerbaycan çocuk edebiyatı'nın seçkin temsilcilerinden biridir.

Babası Ahund Molla Mustafa din adamıydı. Tahsilini Tiflis'te ve Horasan'da aldı. Rus ve Fars dillerini mükemmel öğrendi. 1901'de Bakü'ye döndü ve 1934'tek öğretmenlik yaptı. Emekliğe ayrıldıktan sonra da sosyal hayata aktif şekilde yer aldı ve hayatının kalan kısmını tamamen sanat faaliyetine hasretti.

Yeni Azerbaycan aydınlarının yetişmesinde bir öğretmen gibi Abdullah Şaik önemli yere sahiptir. Eserleri yanı sıra yeni neslin eğitilmesi için birçok ders kitapları yazdı, Rusça ve Farsça çeviriler yaptı, gazete ve dergi sayfalarında makaleler yayımladı. Döneminde Azerbaycan kültürünü açıklarken anti-Stalinci görüşler ifade etmiş olmasına rağmen, devletten herhangi bir tepki, zulüm vb. gördüğü düşünülmemektedir.[1]

1959'da Bakü'de öldü.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Abdulla Shaig: Rays from the Same Sun 17 Aralık 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Azerbaijan International Magazine, Vol. 12.1 (Spring 2004), pp. 40-41.