Abdalcık, Aşkale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19.46, 30 Kasım 2016 tarihli sürüm (→‎Nüfus: yıl bağlantısı kaldırldı AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Abdalcık
ERZURUM
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Aşkale
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Rakım 1.765 m (5.790 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 377
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25000

Abdalcık, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

Mahallenin kurucusu olan ve aynı zamanda köye ismini veren Abdal Baba zamanın yemen dervişlerindendir. Abdal Baba; 18. yüzyıl başlarında Bağdat'a ve oradanda Osmanlı Devletine yaptığı bir seyehatte köy sınırları içinden geçen tarihi kervan yolundan şu an ki Abdalcık mahallesinin yerini beğenir ve buraya yerleşmeye karar verir. Burada uzun yıllar yaşamını sürdüren Abdal Baba'nın ailesi çocukları ve geniş bir çevresi olur. İlim irfan sahibi olan Abdal Baba kısa sürede mahalleninü de kendisi gibi geliştirir ve çevrenin sayılan, sevilen bir şahsiyeti olur. Bu sıralarda bölgede yaşayan bir grup eşkiya köye gelerek Abdal Babaya ve halkına beslenme ve barınma konusunda baskı yaparlar. Ancak bu baskılara boyun eğmiyen Abdal Baba ve köylüleri haince katlederler. Abdal Babanın kabri mahallenin güneybatısında köye 500 metre uzaklıkta abdal yurdu mevkindedir.Uzun bir süre harabe halinde kalan köye 93 Harbi diye bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus harbinde Rus zülmünden kaçan Kars'ın Selim kazasına bağlı Kekeş mahallesi / Kars Kağızman ve Kars Karakale'den hatırı sayılır soylu aileler gelerek buraya yerleşirler.Ve köy yeniden eski ihtişamlı güzel günlerine kavuşur...

Abdalcık mahallesi Mayıs 2011
Abdalcık mahallesi Nisan 2011
Abdalcık mahallesi Ağustos 2010

Kültür

TÜRK kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Köy halkı, Türk'tür ve tamamı müslümandır. Okur-yazar oranı yüzde yüze yakındır.1950 yılından beri milli eğitime bağlı ilköğretim okulu eğitim vermektedir. Ortaöğretim ve lise taşımalı olarak yapılmaktadır. Köy elektiriğe 1972 yılında kavuşmuştur. İçme suyu 1983'te gelmiştir.Köy de mahalle çeşmeleri vardır. Ayrıca camisi ve Kuran kursu vardır. (Kuran kursu kapalıdır.)

Coğrafya

Erzurum iline 47, Aşkale ilçesine 14 km uzaklıktadır.Arazisi verimli ve her türlü tarıma elverişlidir. Buğday, arpa, çavdar, fiğ, mısır, yonca, gorunga, ayçiçeği, şeker pancarı, patates ve bostan mahsülleri yetiştirilmektedir. Akarsuları çok fazla olmamasına rağmen yeterli kaynaklara sahiptir.Ayrıca meyve olarak vişne, erik, elma, armut yetişmektedir. Mahallede başta büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvancılığı yapılmaktadır. Yeterli mera ve otlaklara sahiptir. Mahallenin 500 metre altından Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol ve Doğalgaz Boru Hatları geçmektedir. Dört kilometre aşağısından da demiryolu ve boyunca Karasu geçmektedir.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2011 377
2000 339
1985 445

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca serbest ticaret ve inşaatçılık yapilmaktadır.

Altyapı bilgileri

Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça

İpek Yolunda Bir Kavşak AŞKALE

Dış bağlantılar