Abdülmecit Doğru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Abdülmecit Doğru
Doğum 1929
Ardahan
Ölüm 2 Kasım 1991 (62 yaşında)
Milliyet Türk
Meslek Bilim insanı

Abdülmecit Doğru (1929, Ardahan - 2 Kasım 1991), Türk bilim insanı, araştırmacı-yazar ve dağcı.

1929'da Ardahan merkeze bağlı Ölçek köyünde doğdu. Ilk ve orta ogrenimini Ardahan'da tamamladiktan sonra Kars Lisesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde asistan olarak akademik kariyerine basladi. Daha sonra bu üniversitede cerrahi dalında profesör oldu.

Fransa ve Almanya'da çalisti ve arastirmalar yaptı. 1973-74 yillarinda ABD nin Denver sehrindeki Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesinde araştırmacı olarak çalıştı. Gençliginden beri tutkun oldugu dağcılığı buradaki Rocky Mountains daglarinda daha da gelisitirdi. Yine Denver da dağcılık yapan birçok tıp profesöru ile tanıştı ve dağ tırmanışlarında bulundu. Aynı tarihlerde ABD yi ziyaret eden Azerbaycanli profesör Cihangir Babayevle tanisti. Babayevin daha sonra kendisine gonderdigi Mirza Sabir'in meshur Hophopnamesini Turkceye cevirdi ve Tukiye'ye donunce yayınladi.

Türkiye'de Dağcılık Federasyonu Başkanlığı yaptı. Türkiye'de dagcilik sporunun bugünlere gelmesinde çok fazla emeği olan Prof.Dr.Abdül Mecit Doğru, genclere dagcilik sporunun tanıtılmasında ve Türk dağcılığının bu günlere gelmesinde cok onemli katkilari oldu. Yeğenleri Özgür Akçam ve Coşkun Oğuz Namlı'yı dağcılık alanında yetiştirdi. Yaptığı dağ tirmanışlarında sirtinda tasigidi tibbi laboratuvarla yuksek irtifadaki fizyolojik degisikliklerle ilgili tibbi arastirmalar yaptı. 1980'de o günün teknolojik-iletişim şartlarıyla SSCB'deki 5642 m'lik Elbruz Dağı, Pamirlerdeki 7134 m'lik ve Lenin ve yine 7495 m'lik Somoni zirvesine tırmanarak buralarda Türk Bayrağını dalgalandırmıştır. Pamir tirmanisini Pamirdeki Ilk Turk Dagcilari kitabiyla yayninlamistir.

1980 yillarinda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Cerrahi Bölüm başkanlığı yaptı. Ingilizce, Fransizca ve Almanca bilirdi. Uluslararasi dergilerde yayinlanmis cok sayida arastirma makalesi ve genel cerrahi dalinda kitaplari bulunmaktadır

Tip bilmciliginin yaninda Turk dili,tarihi ve edebiyati hakkinda onemli arastirmalar yaptı. Orhun Abideleriyle ilgili TRT de Mogolistandan cektikleri yapimi yayinladi.

Kars ta kurulan Kafkas Üniversitesine bu adin verilmesi icin gazetelerde birçok makale yayinladi. Bu universitenin adi vefatindan sonra 1992 TBMM de kabul edildi.

Abdül Mecit Doğru'nun özellikle Sovyetler Birliği sınırları içinde bulunan Türk Cumhuriyetleri'ndeki yer adları, dil ve kültür birliği araştırmaları önemlidir. 2 Kasım 1991 tarihinde Erciyes dağı tırmanışı esnasındaki çığ faciasında arkadaşı Prof. Dr. Ahmet Bilge ile birlikte hayatını kaybetmiştir.