Abbas el-Akkad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Abbas Mahmud el-Akkad (Arapça: عباس محمود العقاد , d. 28 Haziran 1889, Assuan - ö. 12 Mart 1964, Kahire, Mısır), Mısırlı gazeteci, şair ve edebiyat eleştirmeni. 20. yüzyıl Arap şiirine ve eleştirisine yenilik getirmiş, çok sayıda ürün vermiştir.

Dar gelirli bir ailenin oğlu olan el-Akkad, öğrenimi yarıda kalınca kendi kendini yetiştirdi. Geçimini genellikle yazarlık yaparak kazandı. Sözünü sakınmadığı siyasal yorumlar yazdı. Yazılarıyla hükümete karşı çıktığı için 1930-31'de birkaç ay tutuklu kaldı. Hitler'i eleştirdiği için, 1942'de Alman birlikleri Mısır'a doğru ilerlemeye başlayınca Sudan'a sığındı.

El-Akkad'ın yapıtları arasında şiirler, kendi aşklarından birini anlattığı Serat (1938) adlı bir roman, klasik ve çağdaş Arap yazarlarıyla ilgili eleştiriler yer aldı. Denemelerinde 19. yüzyıl İngiliz yazarlarının, özellikle de Thomas Carlyle'ın etkisi görülür.

El-Akkad, din ve siyasetle de yoğun biçimde uğraşmıştır. Siyasi alandaki yapıtları arasında, Kuran felsefesi ile siyasal ve toplumsal felsefe üzerine incelemeleri, 7. yüzyılda yaşamış Arap komutanı Halid bin Velid gibi ilk dönem Müslümanların ve 20. yüzyıldaki Mısır Milliyetçi Partisi önderlerinden Saad Zaglul'un yaşamöyküleri sayılabilir. Akkad, siyasi olarak Saad Zaglul’un ekolünü ve çizgisini benimsemiş ve Cemal Abdul Nasır’a oldukça mesafeli durmuştur.