Abba Huşi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Abba Hushi (İbranice: אבא חושי‎) (d. 1898, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu – ö. 24 Mart 1969, İsrail) İsrailli bir politikacı. 1951 ile 1969 yılları arasında Hayfa şehrinin belediye başkanlığını yapmıştır.

1898 yılında bugünkü Ukrayna sınırlarında yer alan zamanının Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ındaki Turka şehrinde Yahudi bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Abba Hushi Temmuz 1920’de Filistin bölgesine göç etti. Göç ettikten sonra orijinal soyadı olan Schneller’in İbranice çevirisi olan Hushi soyadını aldı. İnşaat projelerinde aktif olarak çalıştı ve Beit Alfa kibbutz’in kuruluşunda önemli bir rol aldı. Aynı zamand Histadrut işçi federasyonunun kurucu üyeleri arasında yer aldı.

1927 yılında Hayfa şehrinde yerleşti ve Ahdut HaAvoda partisine katıldı (daha sonra bu parti Mapai partisi ile birleşti). 1931 ile 1951 yılları arasında Hayfa İşçi Konseyi sekreterlik görevini yürüttü. 1949 yılındaki seçimleri Mapai partisinden kazandı ve İsrail’in ilk Knesset’nde görev alan ilk milletvekillerinden birisi oldu.

1951 seçimlerinden önce milletvekilliğinde istifa etti ve Hayfa’nın belediye başkanı oldu. Belediye başkanı olarak Hayfa Üniversitesi, Hayfa Tiyatrosu, Tikotin Japon Sanat Müzesi, Mane-Katz Müzesi ve Carmelit’in (Hayfa şehir metrosu) inşa edilmesini sağladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]