ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı (İngilizce özgün adıyla: United States Agency for International Development (USAID)), Amerika Birleşik Devletleri federal hükûmetinin, sivil dış yardım ve kalkınma yardımını yönetmekle sorumlu bağımsız bir kuruluşudur. USAID, 27 milyar doları aşan bütçesi ile dünyadaki en büyük resmi yardım kuruluşlarından biridir ve ABD'nin yaptığı dış yardımlarının yarısından fazlasını oluşturmaktadır (bu mutlak dolar cinsinden dünyadaki en yüksek orandır).

ABD Kongresi, 4 Eylül 1961'de ABD dış yardım programlarını yeniden düzenleyen ve ekonomik yardımı yönetecek bir ajansın kurulmasını zorunlu kılan Dış Yardım Yasasını kabul etti. USAID daha sonra, mevcut birkaç dış yardım kuruluşunu ve programını tek bir teşkilat altında birleştirmeyi amaçlayan Başkan John F. Kennedy'nin emriyle kuruldu.[1] USAID, ana odağı uzun vadeli sosyoekonomik kalkınma olan ilk ABD dış yardım kuruluşu oldu.

USAID'in programları, Kongre'nin yıllık fon tahsis yasalarında ve diğer mevzuatta yönergeler yoluyla tamamladığı Yabancı Yardım Yasasında[2] Kongre tarafından yetkilendirilmiştir. ABD dış politikasının resmi bir bileşeni olan USAID, Başkan, Dışişleri Bakanı ve Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Konseyi'nin rehberliğine bağlı olarak faaliyet göstermektedir.[3] USAID, başta Afrika, Asya, Latin Amerika, Orta Doğu ve Doğu Avrupa'da olmak üzere 100'den fazla ülkede misyonlara sahiptir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "USAID HISTORY". usaid.gov. USAID. 11 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2018. 
  2. ^ "USAID: Automated Directives System 400" (PDF). 19 Kasım 2003 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2013. 
  3. ^ USAID. "ADS Chapter 101.2 Agency Programs and Functions" (PDF). 18 Kasım 2003 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]