İçeriğe atla

Aşk Yazı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Aşk Yazı ya da Hippi Yazı 1967 yılı yazında ABD'de oluşan hippi hareketi tanımlamak için kullanılan terim.[1]

1960'lı yıllarda Beat kuşağı yerini Hippilere bıraktı. Hippi kuşağının temsilcileri alışılmışın dışında giyiniyor, o günlerde alışılmamış bir müzik sayılan rock dinliyor, uyuşturucu içiyorlardı. Bu yeni kuşak ABD'nin birbirinden tamamen uzak iki bölgesinde odaklandı: birisi doğuda New York'ta Beat hareketinin doğduğu Greenwich Village, diğeri ise ABD'nin en batısında San Fransisco'nun Haight-Ashbury bölgesi.[2]

1967 yazında Monterey'de yapılan Monterey Pop Festivaline ABD, Kanada ve Avrupa'dan 100.000'i aşkın kişi katıldı. 3 gün süren festivale en fazla 20-30 bin kişinin katılması beklenirken, 100.000'den fazla kişi katıldı ve başlangıçta ücretli olan girişler tamamen ücretsiz hale çevrildi. Festivalin bir felaket yaratabileceğinden korkan New York Times "Catskills’de kâbus" başlığıyla çıkarken, 3 gün 3 gece süren festivale Jimi Hendrix, Joe Cocker, Santana, Grateful Dead, Joan Baez, Arlo Guthrie, Janis Joplin, Jefferson Airplane ve daha onlarca grup katıldı. Festival, hippilerin yarattığı kültürün yaygın şekilde duyulmasını sağladı. Cins eşitliği, komünal yaşam, özgür aşk, savaşa karşı olma gibi özellikleri ile tanındılar.

Hareket, Birleşik Krallık'ta 1988 yazında ortaya çıkan; elektronik müzik ve MDMA gibi uyuşturucularla özdeşleştirilen İkinci Aşk Yazı hareketinin esin kaynağıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ E. Vulliamy, "Love and Haight" 14 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Observer Music Monthly, 20 Mayıs 2007.
  2. ^ Hippi yazından geriye ne kaldı 18 Eylül 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Cemal Tunçdemir