Aşk Bir Hayal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Aşk Bir Hayal
Aşk bir hayal afiş.jpg
Format Televizyon dizisi
Tür Dram, Aksiyon
Senarist Mahinur Ergun
Yönetmen Metin Balekoğlu
Başrol Nehir Erdoğan
Orhan Kılıç
Emre Kızılırmak
İpek Özkök Şebnem Azade
Besteci Aria
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 75 (bölümleri listesi)
Yapım
Yapımcı Türker İnanoğlu
Mekân İstanbul, Mardin
Gösterim süresi 90 dakika
Yapım şirketi Erler Film
Yayın bilgileri
Kanal atv
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 25 Eylül 2009 – 5 Haziran 2011
Durumu Sona erdi.

Aşk Bir Hayal, Türk Drama televizyon dizisi.Dizinin başrollerinde Nehir Erdoğan, Orhan Kılıç, Emre Kızılırmak ve İpek Özkök vardır. Dizinin ilk bölümü 25 Eylül 2009 tarihinde ATV yayınlanmıştır. Başarılı dizi 38 bölümü ile sezon finali yaptıktan sonra 2010 Eylül ayında yeni sezona başlamıştır. Son bölümü ise 5 Haziran 2011 de yayınlanmıştır. Dizi yayınlandığı dönemde kemik bir izleyici kitlesi oluşturmuş ve takip edilmiştir. Çoğu kez reytinglerde 1 sırada yer almıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneydoğu’da başlayan hikâye, terör, töre ve imkansız aşk üçgeninde destansı bir aşkı anlatıyor. Askerliğini asteğmen olarak Mardin’de yapan Altay ile aşiret lideri Peyman Ağa'nın kızı olan Asmin görür görmez aşık olurlar birbirlerine.Ancak Asmin'e olan karşılıksız aşkı hastalıklı bir şekilde olan Miran ağa ise bu aşkı bitirmek için elinden geleni yapacaktır ve asla Asmin'den vazgeçmeyecektir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Adı Karakteri Rolü Hakkında
Nehir Erdoğan Asmin Peyman Ağa’nın kızı. Adının anlamı ‘dağ çiçeği’. Ömrünün baharında bir genç kız… Asteğmen Altay ilk aşkı! Ama Doğu- Batı çekişmesinin kurbanı bir aşk bu! Ve Asmin gencecik yaşında bir gecede tüm ümitlerini, yaşama sevincini, hayata olan güvenini ve sevgisini kaybedecek.
Orhan Kılıç Miran Ağa Bin yıllık gelenek ve görenekleri kendi keyfi ve çıkarlarına göre yorumlayan bir adam. Asmin ve Altay’ın aşkının üstüne kara bir gölge gibi çökecek ve bu aşka geçit vermeyecek.
Emre Kızılırmak Altay Kendisini evladı gibi büyüten İstanbullu ailesine bağlı, başarılı, akıllı, pırıl pırıl bir genç… İstanbul’da yaşadığı rahat ve zengin hayatın ardından Güneydoğu’ya asker olarak gidince madalyonun öteki yüzüyle karşılaşır. Hayata bakışını bir anda değiştiren bu topraklardan bir kıza Asmin’e de aşkla bağlanacaktır.
İpek Özkök Nevin Altay’ı himaye eden ailenin kızı… Asmin’in karşıtı, bir metropol kızı. Bugüne kadar istediklerini hep elde etmiş, biraz da ailesi tarafından şımartılmış. En büyük isteği ise aynı evde büyüdüğü Altay’a sahip olmak!
Macit Sonkan Peyman Ağa Asmin’in babası… Bilinen güçlü ağalardan farklı olarak devletiyle birlikte hareket eden sağduyulu bir ağa! Çocukları Asmin ve Vahad’ı da bu zamana kadar aynı bilinçle yetiştirmiş örnek bir vatandaş.
Murat Ergun Gabriel Vahad’ın yakın arkadaşı Gabriel yöredeki bin yıllık Süryani toplumun en son torunlarından. Sevgi, saygı, dürüstlüğü ilke edinen Gabriel hayatın acımasız yüzüyle karşı karşıya kalacaktır. Şebnem Azade Fatma Fatma 20 yaşında Suriye'de dayısı aracılığı ile Miran Ağa ile imam nikahı kıymıştır. Miran Ağa'yla Reşat adında bir çocukları olmuştur. Fatma 2 sezonda Şahin Güçsoy ile evlendi. Bebek beklerken Miran tarafından öldürüldü.