Aşk (roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aşk
The Forty Rules of Love
Aşk Kapak.jpg
Kitabın kapağı
Yazar Elif Şafak
Çevirmen Kadir Yiğit Us
Kapak sanatçısı
Ebru Bilun Akyıldız
Ülke  Türkiye
Dil İngilizce
Konu Zahiri ve ilahi aşk
Tür Roman
Yayım Mart 2009
Yayımcı Doğan Kitap
Sayfa 420
ISBN 975-342-297-0

Aşk, Elif Şafak'ın Mart 2009 tarihinde yayımlanan romanıdır. Kitap, giriş kısmında "Ya ortasındasındır aşkın, merkezinde; ya da dışındasındır, hasretinde..." ibaresini taşımaktadır. İngilizce aslından Türkçeye çevirisini Kadir Yiğit Us yapmıştır.

Elif Şafak'ın tanıtımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazar Elif Şafak, Aşk adlı romanı henüz yeni yayımlanıp dağıtılmakta iken, 4 Mart 2009 günü Zaman gazetesinde yeni romanından şu sözlerle bahsetmiştir.[1]

...Bu romanda okura yüreğimi açtım. Tasavvuf benim sırrımdı, o sırrı aşikâr ettim. Şems ve Mevlânâ hakkında bir kitap yazayım arzusuyla kaleme almadım bu kitabı. Ben "aşk"ı anlatmak istedim. Buydu çıkış noktam. Hem dünyevî hem manevî boyutlarıyla aşkı yazdım. Zıt gibi görünen karakterleri yan yana getirerek evrensel bir öz yakalamayı arzuladım. 2008 senesinde Boston'da yaşayan üç çocuk annesi mutsuz bir Yahudi Amerikalı kadın için Mevlânâ ne ifade ediyor, bu sorunun cevabını kovaladım.

Son tahlilde, beşerin tabiatı şaşmaktır. Elbette hatalar, kusurlar olabilir. Yoksa Şems'i, Mevlânâ'yı yazmaya kalkıp da her şeyi anladığını iddia etmek "kibir" olur. Ama şunu samimiyetle söyleyebilirim: Ben bu romanı aşkla yazdım, aşkla okunmasıdır temennim.

Kitabın kapağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşk romanının kapağında fotoğraf sanatçısı Ebru Bilun Akyıldız'ın "kadın kalbi" adlı fotoğrafı yer alır.[2] Fotoğraf, kalp şeklinde bir yaprağı gösterir. Kapak, "kalp çakrasının yaydığı tonda" bir pembe zemin üzerine basılmıştır[3]. Kitap kapağının pembe rengi, romanın dağıtımından itibaren çok tartışmalara sebep oldu. Kitabı "popüler bir aşk romanı" görünümüne soktuğu öne sürüldü. Pembe rengin kadınsı bir renk olarak algılanmasından ötürü kimi erkek okurların ellerinde bu kitapla görünmek istememesi üzerine yayıncı, alternatif olarak kül rengi bir kapak daha hazırladı ve pembe kapaklı kitabı okumak istemeyenler için Haziran 2009'da 20 bin özel baskı yaptı.[4]

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Elif Şafak Romanını Anlattı". 23 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2009. 
  2. ^ "Yelda Cumalıoğlu, Elif Şafak, Cemaate Yakın mı?, 28.03.2009 Gerçek Gündem". 2 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2009. 
  3. ^ "Nur Çintay, Elif Şafak'ın Aşk'ının Rengi Meselesi, 29.06. 2009 Radikal Gazetesi". 9 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2009. 
  4. ^ "Miraç Zeynep Özkartal, Maçolar için "Aşk"ın Gri Kapaklısı çıktı, 28.06.2009 Milliyet Gazetesi". 21 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2009.