Aşağıaydere, Hanak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağıaydere
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ardahan
İlçe Hanak
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 212
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0478
Posta kodu 75900

Aşağıaydere, Ardahan ilinin Hanak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, şu anki adını köy içinden geçen Ayderesinden almaktadır. Ancak birçok kişi tarafından köyün adı (eski adı oӀan) Aşağı Zurmal olarak bilinir. Bu ismin kaynağı ise tam olarak bilinmemektedir.

Yemek ve KüӀtür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün geneleksel yemeklerinin en önemӀiӀeri etli mantı (hinkaӀ) ve kesme aşıdır. Bunların dışında komşu köylerde de bilinen bişi, mafiş, lokum gibi yakın coğrafyanın otak yemekleri de Aşağıaydere köyünde yapılmaktadır. Düğünlerde Kafkas (lezginka), Erzurum barı ve Ahıska halayı oynanır. Köyün etnik kökeninin büyük çğunluğunu yerliler(Ahıska Kıpçak türkleri) oluşturur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ardahan iline 49 km, Hanak ilçesine 21 km uzaklıktadır. Hanak ilçesinden Yukarı Hanak üzerinden Cin Dağı yönününde şose yol üzerinden gidildiğinden yaklaşık 21 kilometre sonrasında Aşağı Aydere Köyüne varılır. Devam eden yol 2 kilometre sonrasında Yukarı Aydere de son bulur. Köy Ayderesi tarafından küçük bir mahallesi (Üç Mahalle) Cindağı tarafında kalmak üzere ikiye bölünmüştür. Öncesinde Ayderesi üzerinde sadece yaya insan ve hayvan geçişlerine müsait bir adet ahşap köprü bulunuyorken yakın zamanda köye araçların geçişine elverişli betonarme köprü yapılmış ve bu sayede araçların dere üzerinden geçişi de sağlanmıştır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 120
2000 212
1997 450

Doğu Anadolu'daki pek çok köyde olduğu gibi Aşağı Ayderenin de en büyük sorunu göçtür. Göç sebebi ile köyün nüfusu son derece azalmıştır. Göç edilen iller arasında başı İstanbul ve Kocaeli çekmektedir. Bu illeri İzmir, Ankara Konya, Edirne takip etmektedir. Göç birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bir kısım aileler mevsimsel olarak (yaz - kış) ikiye böӀünmekte hem köyü hem de şehri ihmal etmeden ikisini bir arada götürmeye çalışmaktadır. Diğer bir kısım ailelerde ise özellikle yeni yetişen nesil köyden habersiz yetişmektedir. Bu şekilde köyle hiç ilgisi kalmamış ancak kendisini Aşağı Aydereli bilen birçok yeni nesil köylümüz bulunmaktadır. Bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak ve gurbetteki Aşağı Ayderelileri bir ve beraber tutmak, ayrıca kültürü nesiller arası aktarmak amacı ile Aşağı Aydere Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kurulmuştur. Köyün en büyük sülalesi MAMOLAR'dır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sert karasal iklime sahip köyde tarım ürünü olarak arpa, yulaf, çavdar ile bahçe bitkisi olarak soğan, patates yetişmektedir. Ayrıca köyde hayvancılıkla bağlantılı olarak geniş alanda çayırlarda yem bitkileri (ot)biçilerek hayvanların kışlık beslenmeleri temin edilmektedir. Hayvancılık dalında tercih edilen büyük baş hayvancılıktır. İklim özelliğinin yazları geç ısınmaya ve yaz yağmurlarına elverişli olması sebebi ile ilk bahar yaz dönemi büyük oranda her zaman yeşil kalan otlak alanlarının mevcut olmasına, bu da özellikle büyük baş hayvancılığa uygun ortam sağlamaktadır. Öncesinde köy halkı hayvancılık faaliyetinden elde ettiği ürünleri ticari anlamda kullanamayıp sadece kendi ihtiyacını karşılamakta iken şimdi süt hayvancılığına yönelerek sabit gelir sahibi olmaya başlamıştır. Bu da hayvan ırkında yerli ırktan verimi yüksek ırklara geçişi sağlamıştır.-

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır; ancak köydeki öğrenciӀer, taşımaӀı eğitim sisteminden doӀayı başka yerӀerdeki okuӀӀara gitmektedir.

Köyün içme suyu şebekesi vardır; ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi kapalı durumda. Köye ulaşımı sağlayan yol çakıl olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.