Aşık Ummani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Aşık Ummani (d. 1933 - ö. 1984) Türk halk ozanı.

Posof’un Sarıçiçek(Hertuz) mahallesinde doğdu. Asıl adı Kurşun Saraç'tır. İlkokulu doğduğu yerin yakınındaki Kayınlı(Şulgavur) mahallesinde okudu.

Aşıklık geleneği ve şiire küçük yaşlarda ilgi duymaya başladı. Ancak 15 yaşlarında bir kış mahallesine dönerken yolda tipiye tutulup bayıldı. Gördüğü rüyada bazı dervişler Melahat adlı bir kıza elma soydurarak kendisine yedirdiler. Bu rüyadan sonra şiir söylemeye başladı. Bu dönemden itibaren köylerine gelip giden aşıklar aracılığıyla da kendini geliştirip bağlama çalmayı öğrendi ve kısa sürede yörede adını duyurdu.

Özellikle kendi yöresi başta olmak üzere, Ardahan, Artvin, Kars çevresinde uzun yıllar dolaşarak dönemin birçok bilinen aşığıyla karşılaştı.

1960 yılında önce Selim’e yerleşti. Yaklaşık 14 yıl burada yaşadıktan sonra 1974 yılında Bursa'nın Kestel ilçesi Burhaniye mahallesine göçtü.

Uzun yıllar Konya Aşıklar Bayramı'na da katılan Aşık Ummani hem burada hem de değişik yarışmalarda birçok ödül aldı. 1984'te Adapazarı'nda Aşık Deryami ile yaptığı bir karşılaşma sırasında öldü ve Burhaniye mahallesinde toprağa verildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Posofun Çizgileri-Yunus Zeyrek
  • Posoflu Aşıklar ve Ozanlar-Fehmi Bayraktaroğlu