Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(AŞTİ sayfasından yönlendirildi)
Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali
Bus terminal - AŞTİ.jpg
Konum Beştepeler Mahallesi, Mevlânâ Bulvarı, No:82 Söğütözü
Yenimahalle, Ankara
Koordinatlar 39°55′05.8″K 32°48′38.5″D / 39.918278°K 32.810694°D / 39.918278; 32.810694
Sahip Ankara Büyükşehir Belediyesi
Bağlantılar Ankaray logo.svg
Yapı
Yapı türü Hemzemin
Otopark Evet
Engelli erişimi Evet
Mimar Utarit İzgi
Asım Mutlu
Esat Suher
Yılmaz Zenger
Ünal Demiraslan
Zühtü Müridoğlu
Diğer bilgiler
Web sitesi www.asti.com.tr
Tarihçe
Açılış 1995

Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi (AŞTİ) adıyla bilinen veya Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali Ankara'da yer alan bir otobüs terminalidir. Türkiye'de inşa edilmiş en büyük otobüs terminali olan AŞTİ 1995 yılında hizmete girmiş AŞTİ''de sürekli değişiklik göstermekle birlikte, hâlen birçok otobüs firması faaliyet göstermektedir. Türkiye'nin en büyük otobüs terminali olan AŞTİ'den günlük birçok otobüs seferi düzenlenebilmektedir. Ankaray'ın AŞTİ istasyonuna bir tüp geçit ile bağlantısı da mevcuttur.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak 1 Ocak 1997 tarihine kadar Ankara Büyükşehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Daire Başkanlığı'na bağlı Genel Müdürlük olarak hizmet verdikten sonra, bu tarihten itibaren, işletmeciliği ihale ile Bugsaş Genel Müdürlüğü'ne verildi. Hâlen Bugsaş Genel Müdürlüğü’ne bağlı Baş Müdürlük olarak hizmet vermektedir. Utarit İzgi, Asım Mutlu, Esat Suher, Yılmaz Zenger, Ünal Demiraslan ve Zühtü Müridoğlu ile birlikte tasarladıkları bir yapıdır.

Tartışmalı uygulamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

AŞTİ'de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından Türkiye'de emsali olmayan bir karar çıkarılarak otobüs firmalarının servislerinin terminalde hizmet vermesi yasaklanmış ve bundan sonra Ankara 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararı da uygulanmamıştır.[1]

İlgili uygulama sonrası Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminalinde şehir içi servis hizmeti, AŞTİ KOOP (S.S. Ankara Otobüs ve Otogar İşletmecileri İşletme Kooperatifi) servis araçları ile ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir[2].

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tüketici Hakları Derneği'nden AŞTİ servislerinin kaldırılmasına tepki". Milliyet. 18 Temmuz 2005. 27 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Ankara Aşti Otogarı Servis Hizmeti". e-yasamrehberi.com. 11 Kasım 2021. 3 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Wikimedia Commons'ta Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.