Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(AŞTİ sayfasından yönlendirildi)
Jump to navigation Jump to search
Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali
Bus terminal - AŞTİ.jpg
Konum Türkiye Ankara
Zemin alanı 228.520 m² (Toplam alan)
Tasarım ve inşaat
Mimar Utarit İzgi
Asım Mutlu
Esat Suher
Yılmaz Zenger
Ünal Demiraslan
Zühtü Müridoğlu

Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi (AŞTİ) adıyla bilinen veya Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali Ankara'da yer alan bir otobüs terminalidir. Türkiye'de inşa edilmiş en büyük otobüs terminali olan AŞTİ 1995 yılında hizmete girmiş AŞTİ''de sürekli değişiklik göstermekle birlikte, halen birçok otobüs firması faaliyet göstermektedir. Türkiye'nin en büyük otobüs terminali olan AŞTİ'den günlü birçok otobüs seferi düzenlenebilmektedir. Ankaray'n AŞTİ istasyonuna bir tüp geçit ile bağlantısı da mevcuttur.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak 1 Ocak 1997 tarihine kadar Ankara Büyükşehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Daire Başkanlığı'na bağlı Genel Müdürlük olarak hizmet verdikten sonra, bu tarihten itibaren, işletmeciliği ihale ile Bugsaş Genel Müdürlüğü'ne verildi. Halen Bugsaş Genel Müdürlüğü’ne bağlı Baş Müdürlük olarak hizmet vermektedir. Utarit İzgi, Asım Mutlu, Esat Suher, Yılmaz Zenger, Ünal Demiraslan ve Zühtü Müridoğlu ile birlikte tasarladıkları bir yapıdır.

Tartışmalı uygulamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

AŞTİ'de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından Türkiye'de emsali olmayan bir karar çıkarılarak otobüs firmalarının servislerinin terminalde hizmet vermesi yasaklanmış ve bundan sonra Ankara 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararı da uygulanmamıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.