Ağzı Çiçekli Adam

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ağzı Çiçekli Adam (İtalyancaL'Uomo dal Fiore in Bocca, İtalyanca telaffuz: [ˈlwɔːmo dal ˈfjoːre im ˈbokka]), İtalyan oyun yazarı Luigi Pirandello tarafından yazılan 1922 tarihli tek perdelik kısa tiyatro oyunudur. La Morte Adosso (1923) romanından küçük değişiklikler yapılarak oyuna uyarlanmıştır. 1930 yılında Britanya'da çekilen ilk televizyon draması olmasıyla dikkat çekmektedir ve British Broadcasting Corporation (BBC) tarafından deneysel transmisyonun bir parçası olarak filme alındı.[1][2]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabahçı kahvesinde geçen oyunda zaman, gece yarısını geçmiştir ve kahvede birbirinden ayrı oturan iki kişi (Ağzı Çiçekli Adam ile müşteri) bulunmaktadır. Belli bir süre sonra Ağzı Çiçekli Adam, müşteri ile sohbet etmeye başlar. Müşteri, yaşadığı sıkıntılardan bahseder. Ağzı Çiçekli Adam ise bu sıkıntıların kolayca bertaraf edilebileceğini belirtir ve tanımadığı insanların hayatları ile ilgili düşler kurduğunu dile getirir. Konuşma ilerleyince Ağzı Çiçekli Adam, yakalandığı ölümcül hastalığın bir göstergesi olan ağzının kenarındaki yarayı müşteriye gösterir. Konuşma sırasında müşteriye anlattığı eşi ile ilgili tavırların bu yaradan kaynaklandığını söyler. Kendisinin de bütün bu düşleri şu anki kendi durumundan bir an olsun uzaklaşmak için kurduğunu belirtir. Daha sonra müşterinin ilerleyen saatlerde neler yaşayabileceğine dair düşlerini anlatır ve müşteriden gideceği yerde kalın bir demet ot koparmasını ister. Çünkü Ağzı Çiçekli Adam'a göre koparılacak ot sayısı kadar yaşayacağı günü kalmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Man with the Flower in his Mouth". BBC. 9 Ekim 2017. 18 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ocak 2020. 
  2. ^ Elen, Richard G. "TV Technology 2. Television on the Air". Screenonline. 22 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2007.