İçeriğe atla

Ağır tank

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ağır tank

Sovyet IS-3 ağır tankı
Çeşidi Tank
Hizmet geçmişi
Hizmet 1940'lar - 1990'ların başı

Ağır tank, daha hafif sınıflara kıyasla daha kalın bir zırh ve genellikle daha büyük bir topa sahip, ancak hareket kabiliyeti ve çevikliği daha düşük; üretim ve kullanım maliyeti daha yüksek bir tank sınıfıdır.

Sınıfın kökenleri I. Dünya Savaşı'na ve ilk tanklara dayanmaktadır; piyade ile yakın şekilde çalışacak ve hem topçulara hem de ilk anti tank silahlara karşı koyacak şekilde tasarlanan ilk tankların, tarafsız bölgede hayatta kalmalarına yetecek kadar zırhları vardı. Daha hafif tanklar tanıtıldıkça, daha büyük tasarımlar ağır tank olarak bilinir hale geldi. Benzer bir 'saldırı' rolü II. Dünya Savaşı'nda da kullanıldı.[1]

Tankların tanklarla savaşması daha yaygın hale geldikçe, ağır tanklar çok güçlü tanksavar toplar taşımaya başladı. II. Dünya Savaşı'nın sonunda ağır tanklar hem ağır istihkâmlara hem de diğer tanklara karşı kullanıldılar. Saldırıya öncülük etmede kullanıldıklarında "taarruz tankları" olarak da biliniyorlardı. Genellikle özel ağır tank birlikleri halinde organize edilirler.

Ana muharebe tankı sınıfının ortaya çıkmasının ardından, ağır tank üretimi birkaç yeni model haricinde sona erdi. 1960'lara gelindiğinde ağır tankların dönemi sona ermişti.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "SWINGING THE SLEDGEHAMMER: THE COMBAT EFFECTIVENESS OF GERMAN HEAVY TANK BATTALIONS IN WORLD WAR II" (PDF) (İngilizce). 2002. 18 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 23 Ekim 2022.