Açı korur simetri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Teorik fizikte, açıkorur simetri (ölçek değişmezi)genişleme ve özel açıkorur dönüşümler altında bir simetridir. Bununla birlikte Poincaré grubu açıkorur simetri grubu üretir.

Üreteçler ve değiştirim ilişkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Açıkorur grup gösterimi aşağıdadır:[1]

Burada Lorentz üreteçleridir, üreteçleri ötelemeler, üretim ölçüm dönüşümleri (ayrıca genişlemeler veya genişleme olarak bilinir) ve özel açıkorur dönüşümler üretir.

değiştirim ilişkileri olarak aşağıdakilerdir:[1]

diğer değiştiriciler kaybolur.

Tensör tanımından göz ardı edilir.

Toplanabilirlik, bir ölçek ve Lorentz dönüşümleri altında bir eşdeğişir vektördür .

Özel açıkorur(yani bütünsel) dönüşümler [2] ile verilir

burada dönüşüm tanımlayan bir parametredir.Bu özel açıkorur dönüşüm ayrıca olarak yazılabilir,burada

Gösterilenler bir tersinin oluşumudur ,bir öteleme ve bir ikinci tersi ile aşağıdadır.

Bir önceki özel bir konformal dönüşüm ızgara koordinatlardır
Özel bir konformal dönüşüm sonrası aynı ızgara

iki boyutlu uzayzaman içinde,açıkorur grupun dönüşümleri açıkorur dönüşümlerdir.

iki boyutludan fazlası içinde, Öklid açıkorur dönüşümler haritası çembere çemberdir, ve hiperkürelere hiperküreler ile bir yumuşak hat bir bozunmuş çember olarak düşünülür ve bir hiperyüzey bir bozunmuş hiperçemberdir.

iki Lorentzyen boyutlar dan daha ötesi içinde, açıkorur dönüşümler haritası boş ışına boş ışın ve ışık koniye ışık koni ile bir boş hiperyüzey bir bozunmuş ışık konisi olacaktır.

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir süpersimetrik-olmayan büyük olası(global) simetri grubu etkileşim alan teori açıkorur grup ile bir içsel grupun bir doğrudan çarpımıdır.[3] Böylece teori açıkorur alan teorisi olarak bilinir.

Özel bir uygulama sistemler ile yerel etkileşimleri içinde kritik fenomene ( ikinci düzenin faz ötelemeleri )dir. Bu tür sistemlerde dalgalanmalar kritik noktada açıkorur değişmez kalmaktadır. Yani açıkorur alan teorisi cinsinden faz geçişlerinin evrensellik sınıflarının sınıflandırılması için olanak sağlar.Açıkorur dönüşümü aynı zamanda Reynolds sayısı yüksek iki-boyutlu türbülans keşfedildi.

yüksek-enerji fiziği içindeki birçok teori çalışmaları admit the açıkorur simetriyi kabul eder. Meşhur bir örnek N = 4 için süpersimetrik Yang-Mills teorisidir.Sicim teorisinin dünya sayfası iki-boyutlu çekime perçinlenmiş bir açıkorur alan teorisi olarak tanımlıyor.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Di Francesco; Mathieu, Sénéchal (1997). Conformal field theory. Graduate texts in contemporary physics. Springer. s. 98. ISBN 978-0-387-94785-3. 
  2. ^ Di Francesco; Mathieu, Sénéchal (1997). Conformal field theory. Graduate texts in contemporary physics. Springer. s. 97. ISBN 978-0-387-94785-3. 
  3. ^ Juan Maldacena; Alexander Zhiboedov (2013). "Constraining conformal field theories with a higher spin symmetry". Journal of Physics A: Mathematical and Theoretical 46 (21): 214011. DOI:10.1088/1751-8113/46/21/214011. http://inspirehep.net/search?p=recid:1079967&of=hd.