Zorla evlendirme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
16.23, 14 Aralık 2020 tarihinde ToprakBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24410836 numaralı sürüm (düzenlemeler ve imla)

Evliliğe zorlama, bir veya daha fazla tarafın oluru alınmadan yapılan bir evliliktir. İki tarafın da rıza gösterdiği ancak daha sonra taraflardan birinin veya her ikisinin evli kalmaya zorlanması durumunda da evliliğe zorlanma meydana gelir.

Evliliğe zorlama, tarafların aileleri veya diğer üçüncü bir kişi tarafından bir araya getirildiği görücü usulü evlilikten farklıdır. Evliliğe zorlamada doğrudan fiziksel şiddetten ince psikolojik şiddete kadar bir baskı söz konusudur.[1] Günümüzde evliliğe zorlama uygulamaları Güney Asya ve Afrika'da sürmektedir. Kimi akademisyenler evliliğe zorlama ifadesi yerine "evlilik köleliği" ifadesini yeğlemektedir.

Birleşmiş Milletler, kişinin özgürlük ve özerkliğine zarar verdiği gerekçesiyle evliliğe zorlamayı insan hakları ihlali olarak görmektedir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, bir insanın eş seçme ve özgürce evlilik birliğine girme hakkının önemli olduğunu belirtir. Katolik Kilisesi ise bir evliliğin geçersiz sayılması için evliliğe zorlamanın yeterli olduğunu hükmediyor. Evlilik, yalnızca iki tarafın oluruyla gerçekleşen bir birliktir.

Kaynakça

  1. ^ http://www.refuge.org.uk/files/1001-Forced-Marriage-Middle-East-North-East-Africa.pdf?