Yeni Zelanda Parlamentosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
16.35, 15 Ocak 2021 tarihinde Sp1dey (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24658227 numaralı sürüm (→‎top: Düzenleme, değiştirildi: hükümet → hükûmet (2), Hükümet → Hükûmet)

[1]Yeni Zelanda Parlamentosu, Yeni Zelanda Kraliçe Temsilcisi (Genel Vali) ve Temsilciler Meclisi'nden oluşmaktadır. Yeni Zelanda Parlamentosu 1854 tarihinde kurulmuş ve dünyada en uzun süredir yasama hizmetini yerine getiren meclislerden biridir. 1865'ten beri Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington'da bulunmaktadır.

Yeni Zelanda Parlamentosu, Wellington

Temsilciler Meclisi 120 sandalye ile temsil edilmektedir. 71 sandalye doğrudan seçim bölgelerinden seçilen milletvekilleriyle doldurulmakta, geriye kalan 49 sandalye partilerin listelerinden, partilerin aldığı oy nispetinde doldurulmaktadır. Hükûmet kurma esaslı Temsilciler Meclisi'nin başında Meclis Başkanı, hükûmetlerin lideri de başbakanlardır. Başbakanlar kurdukları hükûmette ilgili bakanlıklara bakanlar atama yetkisine sahiptir. Kraliçe Elizabeth II tarafından atanan Genel Vali ve Birleşik Krallık Yasaları'nı çiğnemediği sürece tüm yasalar bu meclisten yasalaşır.

Kaynakça

  1. ^ "New Zealand Parliament", Wikipedia (İngilizce), 19 Ekim 2020, erişim tarihi: 20 Ekim 2020