Yedi özgür sanat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.40, 6 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24339611 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Merkezinde felsefenin yer aldığı Yedi Özgür Sanat –Tablo;Herrad von Landsberg'in Hortus deliciarum'dan , (12. yüzyıl)

Yedi özgür sanat (ya da yedi liberal sanat, Lat. septem artes liberales), antikçağ okul ve eğitim dünyasında öğretilen çeşitli bilim ve sanat alanlarını belirtir. Daha sonra Orta Çağ felsefesinde de Skolastik okullarda öğretilen bölümler olmuştur bunlar. Bahsedilen yedi özgür sanat ve bilim alanları şunlardır:

  • İlk olarak Trivium denilen Üçlü Grup, yani;
  • İkinci olarak da Quadrium denilen Dörtlü Grup gelmektedir.Bunlar da,

Bu sanat ve bilim dalları söz konusu dönem içinde özgür insana yakışmadığı ya da uygun olmadığı düşünülen el zanaatlarından kesin bir şekilde ayrıştırılır ve onların karşısına konulur. Bunların öğretilmesini amaçlayan okullar, düşünce tarihinde etkili olan akımlara ve düşünsel gelişmelere katkıda bulunmuşlardır.

Bahsi geçen yedi ana "liberal sanat" arasında, Antik Yunanda insanların özgürleşmesini ve aynı zamanda da dünyanın aslında hiç var olmadığını savunan felsefik akımlara öncülük etmiş ana sanatları içinde barındırmaktadır. Bu ana felsefik akımların sonucu olarak ortaya çıkan bir soru insanoğlunun Antropik İlke ile cevaplamaya çalıştığı şu soruyu getiriyor akıllara “Modern fizik neden başka kurallarla değil de bu kurallarla yaşadığımızı açıklamıyor?”

Kaynakça