Yeşil Çubuk Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
05.15, 12 Eylül 2020 tarihinde Mavrikant Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23211570 numaralı sürüm (Kaynaksız şablonuna tarih eklendi. Kaynak)
Yeşil Çubuk Parkı
TürŞehir parkı
KonumTürkiye Çubuk, Ankara, Türkiye
Yüzölçümü45.950 m²
Açılış2003
İşletmeciÇubuk Belediyesi
DurumEtkin

Ankara ilinin Çubuk ilçesinde bulunan bir park. Çubuğun en büyük rekreasyon alanlarından biridir. Yeşil çubuk parkı Barbaros Mahallesi Palmiye Sokaktadır. Dev çınar ve çam ağaçlarının süslediği bu park 45.950 m² büyüklüğündedir. 7 kafeterya 10 Gözleme ve bazlama standı, halk ekmek büfesi bulunan bu parkta 100 m²’lik bir süs havuzu ile Atatürk Büstü yer almaktadır. Parkta mevsimlik ve kalıcı bitkilerden oluşan çiçek ve ağaçlar bulunur. Kent içindeki en büyük park olan Yeşil Çubuk Parkı iki bölümden oluşur.

Ortasından Çubuk Çayı’nın geçtiği parkın ilk bölümünü oluşturan sağ tarafı, toplam 31 bin 300 m² olup 1998 yılında hizmete açılmıştır. Bu bölümde halı saha, basketbol ve voleybol sahaları, fitnes aletleri, koşu yolları ile kafeterya mevcuttur. Lübnan sediri, servi, ladin, ıhlamur yanında çeşitli süs bitkileri ve mevsimlik çiçekler parkı bir cennete dönüştürmüştür. Yeşil Çubuk Parkının ikinci bölümü olan sol tarafı ise 2003 yılında hizmete açılmıştır. Toplam 14 bin 650 m²’lik bu alanda, bir de hayvanat bahçesi vardır. Bir kafeterya yanında hizmet verdiği ikinci bölümde, değişik bitkilerle süslenmiş yol boyunca, kamelyalarda dinlenmek mümkün. Parkta her iki bölüm birbirine ahşap köprülerle bağlıdır.