Winx Club

Vikipedi, özgür ansiklopedi
23.44, 3 Şubat 2021 tarihinde 71.184.194.91 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 24783260 numaralı sürüm
Winx Club
Winx Club Nickelodeon Logo.svg
Tür Fantastik
Animasyon
Romantik
Macera
Proje tasarımcısı Iginio Straffi
Yönetmen Iginio Straffi
Seslendiren(ler) İtalyanca:
Letizia Ciampa
Perla Liberatori
Ilaria Latini
Gemma Donati
Domitilla D'Amico
Laura Lenghi
Debora Magnaghi
Türkçe:
Figen Sümeli
Elif Acehan
Serpil Saraç
Didem Atlıhan:Miusa
D. Zeynep Ateşer
Canan Özacun:Layla
Tema müziği bestecisi Giovanni Cera
Angelo Poggi
Ülke İtalya İtalya
Amerika Birleşik Devletleri ABD[1]
Dili İtalyanca
İngilizce
Sezon sayısı 8
Bölüm sayısı 182 (bölümleri listesi)
Yapım
Gösterim süresi 23 - 24 dakika
Yayın bilgileri
Kanal

İtalya RaiDue
Macaristan Romanya Jetix

Planet Çocuk (6. Sezon ve 7.Sezon)
Ses formatı

Stereo (Sezon 1 – 4)

Dolby Surround 5.1 (Sezon 5 - Günümüz)
Yayın tarihi 2004 - Günümüz
Kronoloji
İlişkili programlar PopPixie Huntik Mia and Me
Dış bağlantılar

Winx Club, Iginio Straffi tarafından oluşturulan İtalyan/Amerikan Animasyon televizyon dizisidir. Yapım şirketleri Rainbow SpA ve Nickelodeon.[1] İlk gösterimini 28 Ocak 2004'te yapmış, son gösterimini ise 13 Kasım 2009 tarihinde yapmıştır. Orijinal kanalları Rai 2 HD ve Rai Gulp, kanallarıdır. Daha sonradan (sezon 5'ten itibaren) orijinal kanalı Nickelodeon olmuştur. 7.sezonda toplam 182 bölüm üretilmiştir. Seri ilk başta 4 ve 16 yaş arası hedef kitlesine yönelik olsa da, 16 yaş üstü hedef kitlesine de yönelikleşmiştir. Dizinin, oyuncak, kitap, giysi, Video oyunları, DVD'leri üretilmiş, uzun metrajlı CGI animasyonlu 2 filmi ve ayrıca 4 bölümlük ''One Hour Special'' adlı sezon 1 ve 2'den esinlenilmiş TV Filmleri yapılmıştır. Dünyada 131 ülkede izlenmiş, birçok dile çevrilmiş ve “Kayıp Krallığın Sırrı” adlı sinema filmi 22 Şubat 2008’den itibaren birçok ülkede gösterime girmiştir. İtalya'da ikinci sinema filmi 2009 yılının sonunda gösterime girmiştir. 3. filmi, 4 Eylül 2014'te İtalya'da ilk gösterimi yapılmıştır. Filmin adı "Okyanusun Gizemi"'dir. Ayrıca Winx On Tour (Winx Turnede) ve Winx Club On Ice (Winx Club Buzda), gibi gösteriler dünyada birçok ülkede gösterim yapmıştır.

Karakterler

Winx Club üyeleri

Winx Club Perileri

Bloom: Serinin başlarında 16 yaşındadır. 'Ejder Ateşi (Dragon Fire/Flame)' gücüne sahiptir. Dünya'dan geldiği sanılsa da aslında Domino'nun prensesidir. Ablası Daphne üç eski çağ cadısından korumak için Gardenia adlı bir şehire yollar, bir aile Bloom 'u bulur. Gerçek çocuklarıymış gibi severler. Sky erkek arkadaşıdır. Bloom, çok güzel, tatlı ve iyi kalpli bir kızdır. Gerçek annesini ve babasını ise Winx Kayıp Krallığın Sırrı adlı sinema filminde bulmuştur. Bloom'un, Daphne adlı birde ablası vardır. Ablası Daphne su perisidir, Bloom ise Evrenin en güçlü sihri olan Ejder Ateşi'ne sahiptir. Kiko, onun evcil hayvanıdır. Lockette ise pixie'sidir. En yakın arkadaşı Stella'dır. Pixie'si Locket'dir. Selkie'si Serena'dır. Peri havanı Elas'tır. Dönüşümleri sırayla: Magic Winx (1., 2. ve 3. sezon), Charmix (2. sezon), Enchantix(3. ve 4. sezon ve 1. film), Peri tozu(3. sezon), Mini Winx(4.sezon), Believix(4. ve 5. sezon ve 2. film), Speedix (4. sezon), Tracix(4. sezon), Zoomix(4. sezon), Sophix(4. sezon), Lovix (4. sezon), Harmonix(5. sezon), Sirenix (5. ve 6. sezon), Bloomix (6.-7.sezon )ve Mythix(6. sezon), Butterflix (7. sezon) Tynix (7. sezon), Dreamix (World of Winx), Cosmix ( 8. Sezon).

  • Stella: 1.sezonda 17 yaşındadır. Güneş'in ve Ay'ın gücünü kullanır. Parlak Güneş Perisidir. Erkek arkadaşı Brandon'dur. Konuşkandır ve modayı çok sever. Sihirli Boyut'un merkezi olan Solaria'dan gelmektedir ve Soloria prensesidir. Ebeveyinleri Kraliçe Luna ve Kral Radius'dur. Stella yıldızları, annesi Ay'ı, babası ise Güneş'i temsil etmektedir. En yakın arkadaşı Bloom'dur. Pixie'si Amore'dir. Selkie'si Illiris'dir.Peri hayvanı Shinny'dir. Dönüşümleri sırayla : Magic Winx(1., 2. ve 3. sezon), Charmix(2. sezon), Enchantix(3. ve 4. sezon ve 1. film), Peri tozu(3. sezon), Mini Winx(3. ve 4. sezon), Believix(4. sezon ve 2. film), Speedix(4. sezon), Tracix(4. sezon), Zoomix(4. sezon), Sophix(4. sezon), Lovix(4. sezon), Harmonix(5. sezon), Sirenix(5.sezon ve 3. film), Bloomix(6. sezon) ve Mythix(6. sezon), Butterflix (7. sezon) Tynix (7. sezon)Dreamix (World of Winx), Cosmix ( 8. Sezon).
  • Flora: Doğa perisidir. Bitkilerle konuşabilir. Boş zamanlarında bitkilerle uğraşır. Oldukça çalışkan, çok güzel, iyi kalpli ve romantiktir. Genellikle kıyafetleri ve dönüşümlerinde pembe ve yeşil renkleri hakimdir. Erkek arkadaşı Helia'dır. Bloom ile oda arkadaşıdır. Bitkilerden iksirler hazırlayabilir. İgino Straffi'ye göre en güçlü ikinci peridir. Ayrıca İgino Starffi'nin en sevdiği peridir. Bir tane kardeşi vardır kardeşinin adı Miele'dir. Lynphea koruyucusudur. En sevdiği arkadaşı Layla'dır. Pixie'si Chatta'dır. Selkie'si Desiryee'dir. Peri hayvanı Amarok'tur. Dönüşümleri sırayla : Magic Winx(1., 2. ve 3. sezon), Charmix(2. sezon), Enchantix(3. ve 4. sezon ve 1. film), Peri tozu(3. sezon), Mini Winx(3. ve 4. sezon), Believix(4. sezon ve 2. film), Speedix(4. sezon), Tracix(4. sezon), Zoomix(4. sezon), Sophix(4. sezon), Lovix(4. sezon), Harmonix(5. sezon), Sirenix(5. sezon ve 3. film), Bloomix(6. sezon) ve Mythix(6. sezon), Butterflix (7. sezon) Tynix (7. sezon), Dreamix (World of Winx), Cosmix ( 8. Sezon).
  • Miusa: Müzik perisidir. Müziği çok sever. Karamsar olmasına rağmen iyi bir arkadaştır. Erkek arkadaşı Rivendır. Melody gezegeninden gelmektedir. En sevdiği arkadaşı ise Tecna'dır. Pixie'si Tune idi fakat 6. sezonda bilinmeyen bir nedenle Pixie'si Cherie olarak değiştirilmiştir. Selkie'si Sonna'dır. Peri hayvanı Critty'dir. Dönüşümleri sırayla : Magic Winx(1., 2. ve 3. sezon), Charmix(2. sezon), Enchantix(3. ve 4. sezon ve 1 film), Peri tozu(3. sezon), Mini Winx(3. ve 4. sezon), Believix(4. sezon ve 2. film), Speedix(4. sezon), Tracix(4. sezon), Zoomix(4. sezon), Sophix(4. sezon), Lovix(4. sezon), Harmonix(5. sezon), Sirenix(5. sezon ve 3. film), Bloomix(6. sezon) ve Mythix(6. sezon), Butterflix (7. sezon), Tynix (7. sezon, )Dreamix (World of Winx), Cosmix ( 8. Sezon).
  • Tecna: Teknoloji perisidir. Teknolojiyle ilgilidir. Bu nedenle mantıklı ve rasyonel bir kişiliğe sahiptir. Erkek arkadaşı Timmy'dir. Zenith gezegeninden gelmektedir. En sevdiği yakın arkadaşı Musa'dır. Grubun en küçüğüdür. Pixie'si Digit idi fakat 6. sezonda bilinmeyen bir nedenle Pixie'si Caramel olarak değiştirilmilştir. Selkie'si Lithia'dır. Peri hayvanı Flitter'dır. Dönüşümleri sırayla: Magic Winx(1., 2. ve 3. sezon), Charmix(2. sezon), Enchantix(3. ve 4. sezon ve 1. film), Peri tozu(3. sezon), Mini Winx(3. ve 4. sezon), Believix(4. sezon ve 2. film), Speedix(4. sezon), Tracix(4. sezon), Zoomix(4. sezon), Sophix(4. sezon), Lovix(4. sezon), Harmonix(5. sezon), Sirenix(5. sezon ve 3. film), Bloomix(6. sezon) ve Mythix(6. sezon), Butterflix (7. sezon) Tynix (7. sezon), Dreamix (World of Winx), Cosmix ( 8. Sezon).
  • Layla: Diziye 2. sezonda katılmıştır. Diziye katıldığında 17 yaşındadır. Dalgalar perisidir. Molfix adı verilen sıvı bir maddeyi yaratabilme ve kontrol edebilme gücüne sahiptir. Sporu çok sever. Nabu ile nişanlıydı fakat Nabu 4. sezonda Karaçember Büyücüleri'nin açtığı geçidi kapatırken ölmüştür. Daha sonra( 6 ve 7. sezonda )n Roy ve Nex ona âşık olmuştur. 8. sezonda Nex ile çıkmaya başlarlar. Andros gezegeninin prensesidir. En yakın arkadaşı Flora'dır. Pixie'si Piff'dir. Selkie'si Lemmy'dir. Per hayvanı Squonk'tur. Dönüşümleri sırayla: Magic Winx(1., 2. ve 3. sezon), Charmix(2. sezon), Enchantix(3. ve 4. sezon ve 1. film), Peri tozu(3. sezon), Mini Winx(3. ve 4. sezon), Believix(4.ve 2. film), Speedix(4. sezon), Tracix(4. sezon), Zoomix(4. sezon), Sophix(4. sezon), Lovix(4. sezon), Harmonix(5. sezon), Sirenix(5.sezon ve 3. film), Bloomix(6. sezon) ve Mythix(6. sezon), Hatıralar Taşı(7.sezon), Butterflix (7. sezon) Tynix (7. sezon), Dreamix (World of Winx), Cosmix ( 8. Sezon).
  • Roxy: Diziye 4.sezonda katılmıştır. Hayvan gücünü kullanır. Yeryüzünün son perisidir. Bu nedenle Karaçember Büyücüleri onu yok etmek istemektedirler. Tir Nan Og'un prensesidir. 5.sezonda eğitim için geçici bir süre Winx'ten ayrılan Roxy,7.sezonda Winx'e tekrar katılmıştır. Tam olarak Winx Club'a dahil değildir. 4. sezonda ve kısmen 7.sezonda nerdeyse winx club'ın parçası olmuştur ama sonrasında winx club'tan kopar. Sadece Believix, Hatıralar Taşı ve Candix'e dönüşmüştür. Dönüşümleri sırasıyla: Believix(4. ve 7. sezon), Hatıralar Taşı(7.sezon), Candix(8.sezon).
  • Daphne: Daphne Bloom'un kız kardeşidir. Eskiden 3 eski çağ cadısının Sirenx'i lanetlemesi üzerine bir ruh'a dönüşmüştür. Sirenix perisidir. Dizinin bütün sezonlarında görülmüştür. 5. sezonda Bloom'un Sirenix dileği sayesinde lanet üzerinden kalkmıştır. 6. sezonda Alfea'da Sihir Tarihi dersi vermektedir. Sadece Sirenix'e dönüşmüştür. Dönüşümleri sırasıyla: Sirenix(6. sezon).
  • Eldora: Diziye 6.sezonda katılmıştır. Winx'e Mythix'i kazanması için öncülük eder. İyilik perisidir. Winx'i Mythix güçlerinin kazanmasını ve Efsaneler Dünyası'na sokmayı sağlamıştır. Ayrıca Selina'nın koruyucu perisidir. Selina bir zamanlar onun çırağı ve öğrencisi olmuştur.

Bölümler


Kaynakça