Will Schuester

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mavrikant Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 05.15, 12 Eylül 2020 tarihli sürüm (Kaynaksız şablonuna tarih eklendi. Kaynak)
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
Will Schuester
Glee karakteri
İlk görünüm "Pilot"
Yaratan Ryan Murphy
Brad Falchuk
Ian Brennan
Canlandıran Matthew Morrison
İlişkileri Emma Pillsbury
Holly Holiday
Bilgileri
Takma ad(lar)ı Bay Schue
Meslek İspanyolca öğretmeni
Glee kulübü koçu
Evlilik(ler) Terri Schuester

William "Will" Schuester, sık sık Bay Schue diye çağrılır, kurgusal karakter ve Fox müzikal komedi-drama dizisi Glee'nin de facto erkek başrolü. Karakter, Matthew Morrison tarafından canlandırılmaktadır ve Glee'de 19 Mayıs 2009'da ilk kez yayınlanan pilot bölümden beridir yer almaktadır. Will, dizinin yaratıcıları olan Ryan Murphy, Brad Falchuk ve Ian Brennan tarafından yaratıldı. Dizide, şovun çekildiği Lima, Ohio'daki William McKinley Lisesi'nde şova adını veren glee kulübünün yöneticisi ve okulun İspanyolca öğretmenidir. Okulun gözden düşen glee kulübünü yeniden canlandırmayı istemesi, eşi Terri (Jessalyn Gilsig)'den ayrılması ve okulun rehberlik danışmanı Emma Pillsbury (Jayma Mays) ile olan ilişkisi dizideki hikâyesini oluşturmaktadır.

Morrison, oyuncu kadrosuna Murphy'nin Broadway'de üç ay zaman geçirmesi sonrasında dahil oldu. Dizide icra ettiği birçok şarkı, internette indirilebilecek şekilde single olarak yayımlandı ve Glee: The Music, Volume 1 ile Glee: The Music, Volume 2 soundtrack albümlerinde yer aldı. Morrison, rolüyle 2010 Altın Küre Ödülleri'nda En İyi Erkek Oyuncu Altın Küre Ödülü - Müzikal ya da Komedi dalında adaylık elde etti. Karakter ilkin eleştirmenler tarafından olumsuz eleştiriler aldı ve Los Angeles Times'tan Robert Lloyd, karakteri "biraz donuk" buldu. Ancak dizi ilerledikçe Morrison, rolünü canlandırmasıyla övgü topladı.