Utrecht Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15.16, 6 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24330073 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Utrecht Üniversitesi
FelemenkçeUniversiteit Utrecht
Universiteitutrechttrans2.jpg
Kuruluş 1636
Tür Devlet Üniversitesi
Rektör Bert van der Zwaan
Konum Utrecht, Hollanda Hollanda
Web sitesi Resmî site

Utrecht Üniversitesi (FelemenkçeUniversiteit Utrecht), Hollanda'nin Utrecht şehrinde bulunan bir devlet üniversitesidir.

Üniversitenin tarihi

Hollanda'nın göbeğinde yer alan Utrecht Üniversitesi gelenekler üzerine kurulmuş, ülkenin en büyük okuludur. Okul 1636'da kurulmuştur. Yıllar, içerisinde Hollanda'nın en fazla dalda program sunan ve Avrupa'nın en oturmuş üniversitelerinden birisi haline gelmiştir.

Üniversitenin rektörü Bert van der Zwaan'dır.

Utrecht Üniversitesi bölümleri

7 fakülte, 45 Lisans programı ve 180 Master programıyla – 90 uluslararası Master programı da dahil olmak üzere – Utrecht Üniversitesi Hollanda'daki bütün okullardan daha fazla sayıda program sunar. Her sene çok sayıda yabancı öğrenci İngilizce sunulan programlara dahil olur.

Öğrenciler için seçenekler

Üniversite yabancı öğrencilerine kendilerini evlerinde hissedebilecekleri konaklama seçenekleri sunar. Bunun yanı sıra her konuda danışma desteği vererek vize konusunda da yardımcı olur.

Kütüphane

Üniversitenin çağdaş ve zengin bir kütüphanesi vardır. Kütüphane'de ünlü Türk yazarların (Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Murathan Mungan, Nedim Gürsel gibi) pek çok eski/yeni kitabını bulmak mümkündür.[1]

Başarıları

Shanghai Jiap Tong University tarafından bir araya getirilen dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde Utrecht dünyada 39., Avrupa'da 6. ve Hollanda'da 1.[2] sırada yer almıştır. Harvard Üniversitesi'nin 2011 yılında hazırlanan akademik sıralamasına göre ise, Utrecht Üniversitesi dünya üniversiteleri sıralamasında 48. sırada bulunmaktadır.[3] Harvard Üniversitesi'nin bu listesine göre dünya sıralamasında ilk 50 içerisinde yer alan tek Hollanda Üniversitesi'dir. Bu sıralamalar okulun aldığı Nobel ödüller, ve akademik kadrosunun akademik arenada aldığı başarıların yansımasıdır.

Galeri

Kaynakça

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2011. 
  2. ^ "Utrecht heeft beste universiteit van het land". 8 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2011. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2011. 

Dış bağlantılar