Tuş kilidi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
08.31, 20 Mart 2020 tarihinde LostMyMind (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 21731526 numaralı sürüm (iç bağlantı düzenlemesi)
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)

Tuş kilidi, çeşitli elektronik aletlerde tuşlara yanlışlıkla basılmasını önlemek amacıyla oluşturulmuş koruma sistemi. Tuş kilitleri bazen ayrı bir düğme olabileceği gibi bazen de çeşitli rakamların kombinasyonu şeklinde olabilir.

Cep telefonlarında[değiştir | kaynağı değiştir]

Cep telefonları tuş kilidi uygulamasının en yaygın olarak kullanıldığı cihazlardır. Telefon cepte veya çantada iken, hızlı arama tuşlarına yanlışlıkla basılması sonucu istenmeyen aramalar yapılabilir ya da istenmeyen uygulamalar bilinçsizce başlatılabilir.

Düz cep telefonlarında tuş kilidi genellikle iki tuşun kombinasyonu şeklindedir. Örneğin "Tamam" tuşuna ve "*" tuşuna sıra ile basıldığında tuş kilidi açılabilir veya kitlenebilir. Kapaklı ve kızaklı telefonlarda tuş kilidi uygulaması daha kolay hale gelmiştir. Kapağı açtığınızda veya kaydırdığınızda genellikle tuşlar aktif hale gelir. Kapatınca pasif hale gelir.

Bunların haricinde tuş kilitleri genelde zaman ayarlıdır. Belirli bir süre telefonun tuşlarına dokunulmadığında kilit aktif hale gelir.Kilitlenmenin akabinde şifre koruması sağlayan tuş kilitleri de mevcuttur.Tuşlar kilitli iken herhangi bir işlem yapılmasa da 112 veya 911 gibi acil durum numaraları aranabilmektedir.