Trollhättan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15.32, 20 Aralık 2020 tarihli sürüm (→‎top: düzeltme)
Trollhättan
Trollhättan arması
Arma
İl Västra Götaland ili
Bölge Västergötland
Yüzölçümü
 • Toplam 23,8 km² (91 mil²)
Nüfus
 (2005)
 • Toplam 54,498
 • Yoğunluk 1.869/km² (4.840/mil²)
Zaman dilimi UTC+01.00

Trollhättan, İsveç'in güneybatı kuşağında bulunan bir kenttir. Şehir, Göller Yöresi'nin güneybatısında, çağlayanlarıyla ünlü Göta älv Nehri'nin üzerinde kuruludur.

Tarih

Trollhättan, çağlayanlarıyla ünlü Göta älv Nehri'nde kurulu bir kenttir. Tarihi belgelerde kentin adı ilk defa 1413 yılında geçti. Yüzyıllar boyunca Trollhättan, nehirden geçen botlar için bir engeldi. Ancak bu durum 19. yüzyılda hareketli kanal setinin inşasıyla sona erdi. Bu setler defalarca geliştirildiği gibi bu geliştirmelerin sonuncusu 1916'da yapıldı.

19. yüzyıl sonlarında, hidroelektrik enerjisi ile tanışan şehrin çağlayanları, Vattenfall (çağlayan) adlı İsveçli enerji şirketine de adını verdi. Bugün kentte Olidan ve Håjum olmak üzere iki baraj mevcuttur. Bu enerji devrimi sayesinde kent, İsveç'te en erken sanayileşen yerleşimlerden biri oldu.

İsim

Trollhättan adı, bazı efsanevi masallardan alıntıdır. Göta älv'da yaşadığına inanılan trollerin nehrin ortasındaki adacıklara (hättor) sahip olduğu düşünülmekteydi. Kent tarihinde diğer önemli adlar Eiðar ve Stora Edet'tir. Buradaki çağlayanlar, İskandinav mitolojisine göre Mímir'in Çeşmesi olarak bilinmektedir.

Sanayi

Seksenlerin SAAB araba etiketi.

Trollhättan, birçok sanayi koluna ev sahipliği yapmaktadır. Ana sanayi dalları ise Saab adlı otomotiv şirketi ve Volvo Aero'dur. Yine aynı alanda birçok farklı şirket daha kentte kuruludur. Tarihi olarak kent, lokomotif üreten NOHAB fabrikalarına ev sahipliği yaptığı gibi, bıçkıcı Stridsberg & Biörk şirketinin de merkezi olmuştur.

Kentte ayrıca Trollywood adında bir sinema kompleksi yer almaktadır. Burada Show Me Love (Fucking Åmål), Dancer in the Dark ve Dogville gibi filmler çekilmiştir.