Tortum Çayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.23, 31 Aralık 2020 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24521236 numaralı sürüm (→‎Kaynakça: düzeltme)
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)

Tortum Çayı, Kargapazarı Dağları’nın kuzey yamaçlarından kaynaklarını alan Tortum Çayı, ErzurumArtvin il sınırında bulunan Kınalıçam (Aşpişen) köyünde Yusufeli sınırlarına girer ve Tortum Gölünü geçerek Yusufeli-Oltu-Erzurum (D 960/D 060) yol ayrımı mevkiinde Oltu Çayı ile birleşir. Su kavuşumu mevkiinde Çoruh'a karışır.

Tortum çayının ortamala akımı 4.9 m³/sn ile 44.6 m³/sn değerleri arasındadır. Toplam yıllık debi 345.20 milyon m³ ile 372.43 m³ arasında değişir. En az akım Ağustos ayı, en çok akım Mayıs ayında ölçülmüştür. Çay dandritik drenajlı ve basit rejimlidir. Akarsu havzasında ağaç, çalı ve ot toplulukarına rastlanır. Yamaçlarda sarıçam, meşe ve ardıç toplulukları görülür. Vadide yer yer Akdeniz elemanlarına (incir ve karaçalı) rastlanır. Diğer alanlar antropojen bozkırlarla kaplıdır[1].

Tortum çayı havzası Karadeniz iklimi ile Karasal iklimin geçiş alanıdır. Ortalama yağış 468 mm ile 307 mm arasında değişir. İlkbahar ve yaz yağışları daha fazladır. Kışın yağan karların erimesiyle nisandan itibaren sular yükselmeye başlar[1].

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b KOPAR, İbrahim; SEVİNDİ, Cemal. "TORTUM GÖLÜ HAVZASI'NIN DOĞAL ORTAM ÖZELLİKLERİ". Tortum Gölü’nün (Uzundere-Erzurum) Güneybatısında Aktüel Sedimantasyon ve Siltasyona Bağlı Alan-Kıyı Çizgisi Değişimleri. Türk Coğrafya Dergisi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2014. [ölü/kırık bağlantı]