Tepenin Gözleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.00, 16 Aralık 2020 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24425226 numaralı sürüm (→‎Dış bağlantılar: düzeltme)
Tepenin Gözleri
tepenin gözleri
Filmin posteri
Yönetmen Alexandre Aja
Yapımcı

Wes Craven
Peter Locke
Marianne Maddalena

Cody Zwieg
Senarist

2006 senaryosu:
Alexandre Aja
Grégory Levasseur
1977 senaryosu:

Wes Craven
Oyuncular

Aaron Stanford
Emilie de Ravin
Ted Levine
Dan Byrd
Vinessa Shaw

Kathleen Quinlan
Müzik tomandandy
Dağıtıcı Fox Searchlight Pictures
Türü Korku
Renk Renkli
Yapım yılı 2006, ABD
Çıkış tarih(ler)i Amerika Birleşik Devletleri 10 Mart 2006
Birleşik Krallık 10 Mart 2006
Avustralya 20 Nisan 2006
Süre 107 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 15 million $
Hasılat 69,623,713 $
Devam filmi Tepenin Gözleri 2

Tepenin Gözleri, (Özgün ad: The Hills Have Eyes) 2006 yılında ABD'de çekilen bir korku filmidir. Film, aslen 1977 yılında çekilen Tepenin Gözleri filminin çağdaş uyarlamasıdır. Filmin senaryosu Alexandre Aja ve Grégory Levasseur ikilisi tarafından yazıldığı gibi yönetmenliği yine Aja tarafından üstlenildi. Filmin konusu, karavanla tatile giden, fakat yollarını kaybederek çölün ortasındaki bir nükleer tesis yakınlarında mutasyona uğramış birtakım mutantların hedefi haline gelen bir aile ve verdikleri mücadele hakkındadır.

Film, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ta 10 Mart 2006 tarihinde gösterime girdi. İlk haftasında ABD'de $15,500,000 kâr eden film,[1] başta içerdiği yoğun şiddet dolayısıyla NC-17 damgasıyla yayımlandı. Ancak daha sonra bu derece düşürüldü. Filmin bir DVD sürümü 20 Haziran 2006 tarihinde yayımlandı. Yine bir sene sonra, Tepenin Gözleri 2 adlı devam filmi gösterime girdi.

Konu

Filmin en başında bir grup üniformalı araştırmacının askeri üs çevresinde yaptıkları araştırmanın görüntülerine yer verilir. Ancak ani ve nedeni belirsiz bir mutant saldırısı sonucunda araştırmacıların hepsi ölür. Ethel Carter (Kathleen Quinlan) ve kocası Bob Carter, (Ted Levine) evlilik yıldönümlerini kutlamak üzere Cleveland, Ohio'dan San Diego, Kaliforniya'ya hareket ederler. Bu yolculukta karavan içinde kızları Brenda (Emilie de Ravin), oğulları Bobby (Dan Byrd), büyük kızları Lynn (Vinessa Shaw), Lynn'in kocası Doug (Aaron Stanford), ikilinin kız bebekleri Catherine (Maisie Camilleri Preziosi) ve Türkçe sürümünde "Güzel" (beauty) ve "Canavar" (beast) adlarıyla bilinen Alman çoban köpekleri bulunmaktadır. Aile üyeleri en başta bir benzinlikte mola verir. Burada birtakım tuhaf olaylar yaşadıktan sonra benzinliğin sahibi olan adama yolu sorarlar. Ancak yola çıktıktan bir süre sonra yolu kaybederler. Üstelik bir süre sonra bir mutant, dikenli bir zinciri yola atarak tekerlerin patlamasına neden olur. Aileden hiç kimse başta bu mutantın tekerin patlamasına neden olduğunu bilmemektedir.

Aile üyeleri, ne olduğunu anlamak üzere duran karavandan çıkar. Köpekler de çevredeki dağlara doğru koşar. Bobby, bir süre sonra köpekleri aramak üzere etrafta gezinir ve Güzel'i organları çıkarılmış bir halde bulur. Buradan kaçan Bobby bir çukura düşer ve bayılır. Ancak saatler boyunca orada zarar görmeden durur. Akşam olduğunda veri toplamak üzere bölgeden ayrılan baba Bob, bir çarmıha gerili olarak, karavanın birkaç metre yakınında yanarken görülür. Tüm aile üyeleri buraya doğru telaş içinde koşarken, diğer mutantlar karavana girer ve oradakilere saldırırlar. Bir süre sonra bazı aile üyeleri karavana geri döner ve bebek Catherine ile Brenda dışındaki tüm kadınlar burada öldürülürler. Mutantlar hem kafesteki kuşların kafasını koparıp yerken, hem de bebeği kaçırırlar.

Tüm bu olaylardan sonra büyük bir şok yaşayan aile üyelerinden sadece Brenda, Bobby, Doug ve yaşadıkları sonradan anlaşılacak olan bebek Catherine ve köpek Canavar kalmıştır. Uzun süren uğraşların ve belirlenen planların ardından saldırıya geçilir. Burada özellikle Doug'un aksiyon sahneleri ve öldürdüğü mutantlar görüntülenir. Çeşitli gerilimli ve şiddet içeren kanlı sahnelerden sonra Doug, çoğu mutantı öldürür. Buna rağmen saldırılar sonucunda Doug'un elindeki bazı parmaklar baltayla kesilmiştir ve bebeğinin öldürülmesi emri verilmiştir. Doug, baştan sona bazı yerlerde görünen Ruby adlı iyi yürekli genç mutant kızın yardımıyla kızına kavuşur. Burada bir diğer mutantı da yok eder. Fakat bu sırada mutant ayılır ve yanındaki tüfeği doğrultmaya yeltenir. Ancak Ruby, bu mutantın üzerine atlayarak onu uçuruma iter. Ancak bu sırada kendisi de düşerek ölür.

Filmin sonunda Doug, kucağında kızı Catherine ve yanında Canavar ile karavana geri döner. Brenda ve Bobby de onları karşılar. Bu sahnenin ardından jenerik başlar.

Kaynakça

  1. ^ "IMDb Box Office - The Hills Have Eyes". 25 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2009. 

Dış bağlantılar