Talip Apaydın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
04.45, 12 Eylül 2020 tarihinde Mavrikant Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23204985 numaralı sürüm (Kaynaksız şablonuna tarih eklendi. Kaynak)
Talip Apaydın
Doğum 1926
Ankara, Türkiye
Ölüm 28 Eylül 2014 (88 yaşında)
Ankara, Türkiye
Meslek Yazar

Talip Apaydın (d. 1926; Polatlı, Ankara, ö. 28 Eylül 2014; Ankara), Türk toplumcu yazar.

İlkokuldan sonra Çifteler Köy Enstitüsü'ne ardından Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü'ne kaydoldu. Daha sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü'nü bitirdi. Yüksek Köy Enstitüsünden arkadaşı Halise Sarıkaya ile evlendi. 1979 yılından emekliliğine kadar Turhal ve Amasya'da öğretmen olarak görev yaptı.

Sanat Yaşamı

Edebiyata şiirle başlayan Apaydın daha sonra öykü ve romana yöneldi. İlk şiirleri ve öyküleri Köy Enstitüsü Dergisi’nde yayımlandı. Ayrıca Fikirler, Yeditepe, Beraber, Yeni Ufuklar, Varlık, İmece ve Türk Dili dergilerinde de yazıları şiirleri yayımlandı. Köy Edebiyatı akımının temsilcileri arasında yer aldı. İlk romanı Sarı Traktör ile tarımda makineleşme konusuna bir umut olarak yaklaştı. Yarbükü'nde ise köylüler arasında toprak ve su paylaşımı ile ilgili çekişmelerin olduğu zorlu yaşam koşullarını anlattı. Öykü ve romanlarında doğa betimlemeleri ve insan ilişkilerini tüm doğallığı ile yansıttı. Anı, oyun, çocuk edebiyatı türlerinde de eserler verdi.

Ödülleri

Eserleri

Şiir

Öykü

Romanları

Hatıraları

Tiyatro Eseri

Radyo Oyunu

Dış bağlantılar