Sunucu (meslek)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
02.30, 2 Ocak 2021 tarihinde Khutuck (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24531267 numaralı sürüm (159.146.10.22 (mesaj) tarafından yapılan değişiklikler geri döndürülerek, Mavrikant Bot tarafından değiştirilmiş son sürüm geri getirildi.)

Spiker veya sunucu, radyoda, televizyonda, bir eğlence yerinde programı sunmak, açıklamak, takdimcilik ve anonsörlük yapan görevlidir.

Spikere (bu kelimenin aslı<<speaker>>olup İngilizcedir) yerine göre anonsör, yorumcu ve takdimci de denir. Spikerler sadece haber bültenleri, reklam spotlarını, tanıtma ve yorum metinlerini okumakla kalmazlar; radyo ve televizyonların düzenledikleri yarışma, oyun ve benzeri eğlence programlarını da takdim eder ve yönetirler. Söz konusu programlarda, yazılı bir metni okumak yerine irticalen konuşur. Nitekim klasik spikerlik gitgide tarihe karışmakta ve çağımızın spikerleri çok daha çekici ve hareketli çalışma alanlarına yönelmektedir: Tiyatrolar,müzik salonları, gazinolar gibi. Spikerlerin bu türlü yerlerde yaptıkları iş, daha çok yorumculuk veya takdimciliktir. Radyo ve televizyon kurumları da dinleyici ve seyircilerin bir spor müsabakasını, bir töreni daha iyi izleyebilmeleri için takdimci spikerlerden yaralanırlar.