Sultana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.23, 5 Aralık 2020 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24290708 numaralı sürüm (düzeltme)
Sultana
Doğum Songül Sultan Aktürk
Türkiye Türkiye
Kayseri
Eğitim Hacettepe Üniversitesi (İç mimarlık)
Meslek Şarkıcı, Müzisyen, Sunucu
Etkin yıllar 1999 - günümüz
Resmî site cerkezkizi.com , sultanasound.com

Songül Sultan Aktürk ya da sahne adıyla Sultana (d. Kayseri) Türk sanatçı, müzisyen.[1]

Hayatı

2001 ve 2002 yıllarında ABD de MidEastWest Fest organizasyonu altında yaptığı turnenin yanı sıra funk müzik sanatcısı Jamaaladeen Tacuma ve darbuka ve vurmalı çalgılar virtüözü Burhan Öçal’ın ortak çalışması Groove alla Turca’da yer aldı ve birlikte Avrupa ve Amerika’da turnelere katıldı.

2003 senesinde Kanada’dan Delerium grubunun lideri Bill Leeb’in daveti üzerine Chimera adlı albümünde ‘Forever After’ şarkısını yaptı. İspanya’daki Hip-hop Nation dergisi Türk Hip-hop’unun Divası[kaynak belirtilmeli] şeklinde başlık atarken ikinci album prodüksiyonu yapmak üzere 2005'te İstanbul’a geldi. Albüm çalışmasının yanı sıra düet çalışmaları da yaptı. Emel Müftüoğlu'nun " Eğlenilecek Evlenilecek Kızlar " Şarkısını seslendirmiştir. Kenan Doğulu ile "Festival" albümünde "Rahatla" isimli şarkısında ve Enbe Orkestrası’nın albümünde Sezen Aksu klasiği “Rakkas” şarkısı hip-hop olarak yorumlamıştır. Serdar Ortaç'ın albümü "Nefes"te "Ayrı Gitme" adlı parçasındaki düetiyle albüme renk kattı. Ayrı yeten 2009 yılında çekilen Adab-ı Muaşeret Filminin son sahnesinde rol almıştır. Film de eski lise mezunlarından birini canlandırmıştır.

Haziran 2008’de çıkardığı ikinci albümü Şöhret Yolu'nda Sultana, hip-hop'ı oryantal ritimler, R&B, Anadolu halk ezgileri ve elektronika ile harmanlıyor. Sultana bu 8 yıllık arada New York & San Francisco'da bulunmuştur ve çalışmalarına burada devam etmiştir.

2013 Yılında Number One FM' de "Trendy World" Programını sunmuştur. 7 Eylül 2015 Tarihinde 7 Yıllık suskunluğunu bozup "Biz Neysek" isimli dijital single yayımlamıştır. Bu single'ın tüm prodüksiyon çalışması Ozan Doğulu'ya aittir.

Diskografi

Yıl Plak şirketi Türü Adı
2000 Doublemoon Albüm Çerkez Kızı
2007 Doğan Music Company Albüm Enbe Orkestrası
2008 Doublemoon Pozitif Albüm Şöhret Yolu
2015 Bilinmiyor Single Biz Neysek ?

Müziğini Yaptığı Filmler

Kaynakça

  1. ^ "Sultana Biyografi". TTNET Müzik. 17 Şubat 2016. 24 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2016. 

Dış bağlantılar