Su piresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
08.13, 6 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24312437 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Su piresi
Daphnia magna01.jpg
Daphnia magna, yumurtalarıyla birlikte
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Arthropoda
(Eklem bacaklılar)
Alt şube: Crustacea
(Kabuklular)
Sınıf: Branchiopoda
(Dallı bacaklılar)
Takım: Cladocera
(Su pireleri)
Familya: Daphniidae
Cins: Daphnia
Otto Friedrich Müller, 1785
Türler

Metne bakınız

Su Piresi Anatomisi

Su piresi [1] (Daphnia), suda yaşayan, pire gibi zıplayan su omurgasızlarını içeren cins. Akvaryum balıklarının beslenmesinde kullanılır. Eklem bacaklılar şubesine ait bu hayvanların boyutları 0.2 ile 5 mm arasında değişir. Uygun sıcaklıktaki (15-22 derece) su birikintilerinde, nehir kenarlarında, tatlı su ve göllerde, bataklıklarda yaşar. Bahar aylarında partenogenez olayı ile ürerler ve bu üreme, yaz sonuna kadar devam eder.

Akvaryumcular tarafından canlı yem olarak kullanılırlar. Tatlı su balıklarının dışında çeşitli böcekler tarafından tüketilirler. Laboratuvarlarda yapılan deneylerde deney hayvanı olarak kullanılmaktadır. Dynamic energy budget teorisinin bulunmasında da bu canlılar rol oynamıştır. Ayrıca akvaryum ve su tanklarının yosunlardan arındırılması işleminde de kullanılırlar.

Üretimi son derece basit ve masrafsızdır. Günde yüz kat çoğalabilme özellikleri vardır. Bu da canlı yem üreticileri için bulunamaz bir fırsattır. Çoğu evcil balık yetiştirme merkezlerinde bu canlıdan bolca faydalanılır.

Zarlı organelleri bulunur. Oksijensiz solunum yapar. Heteretrof beslenme yapar. Gruplar halinde yaşarlar (Sürü psikolojisi). Diğer canlılara karşı Son derece agresif bir tutum sergilerler. Alman bilim adamı Hanz Stumpphan bu canlının bir çeşit zooplanktontan evrimleştiğini bir tezinde dile getirmiştir.

Taksonomi

  • Alt cins Daphnia
D. ambigua
D. arenata
D. catawba
D. cheraphila
D. latispina
D. melanica
D. middendorffiana
D. minnehaha
D. neo-obtusa
D. obtusa
D. oregonensis
D. parvula
D. pileata
D. prolata
D. pulex
D. pulicaria
D. retrocurva
D. tanakai
D. tenebrosa
D. villosa
  • Alt cins Hyalodaphnia
D. curvirostris
D. dentifera
D. dubia
D. galeata
D. hyalina
D. laevis
D. longiremis
D. mendotae
D. thorata
D. umbra
  • Alt cins Ctenodaphnia
D. brooksi
D. ephemeralis
D. exilis
D. lumholtzi
D. magna
D. salina
D. similis

Dipnotlar

Wikispecies-logo.svg
Vikitür'de konuyla ilgili taksonomik bilgiler bulunur:
  1. ^ Hasan Gürbüz ve Süha Kürşat Önalan (1998), Su Piresi (Daphnia magna)'nin Farklı Kültür Ortamlarında Yetiştirilmesi 21 Ağustos 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., TÜBITAK Tr. J. of Veterinary and Animal Sciences, 22 (1998) 237-242