Skidmore, Owings and Merrill

Vikipedi, özgür ansiklopedi
20.00, 28 Kasım 2018 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20166151 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)
Skidmore, Owings and Merrill
Kuruluş 1936
Kurucu Louis Skidmore, Nathaniel A. Owings, John O. Merrill
Genel merkezi ,
Web sitesi SOM web sitesi

Skidmore, Owings and Merrill veya kısa adıyla SOM ABD’nin Illinois eyaletinin Chicago şehrinde 1936 yılında Louis Skidmore ve Nathaniel A. Owings tarafından kurulmuş bir mimarlık ve mühendislik firmasıdır. 1939 yılında John O. Merrill firmaya ortak olarak katılmıştır.

Kurulduğu yer dışındaki ilk ofisini 1937 yılında New York şehrinde açmıştır. Günümüzde dünyanın en büyük mimarlık firmalarından birisi olan SOM, özellikle oldukça pahalı ticari binalar üzerine uzmanlaşmıştır.

Skidmore, Owings and Merill dünyada Uluslararası Stil’e uygun cam kutuların (İngilizcesi: glass box) inşa edilmesine öncülük eden firmadır. Ayrıca dünyanın en yüksek binalarının birçoğunu da tasarlamışlardır. Bunlar arasında John Hancock Merkezi (1969 yılında inşaatı tamamlandığında dünyanın en yüksek ikinci binasıydı), Willis Kulesi (1973 yılında tamamlandığında dünyanın en yüksek binası unvanını yirmi yıl korudu) ve Burç Halife (2011 yılı itibarıyla dünyanın en yüksek binasıdır) yer almaktadır.