Sentenced

Vikipedi, özgür ansiklopedi
07.12, 15 Ekim 2020 tarihinde InternetArchiveBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23772364 numaralı sürüm (1 kaynak kurtarıldı ve 0 kaynak ölü olarak işaretlendi.) #IABot (v2.0.7)
Sentenced
Genel bilgiler
Başladığı yer Oulu, Finlandiya
Tarzlar Gothic metal, heavy metal, melodic death metal (ilk dönem), death metal (ilk dönem)
Etkin yıllar 1989-2005
Resmî site Sentenced Resmî Web Sitesi
Üyeler Ville Laihiala
Miika Tenkula
Sami Lopakka
Sami Kukkohovi
Vesa Ranta
Eski üyeler Taneli Jarva
Lari Kylmänen
Niko Karppinen
Tarmo Kanerva

Sentenced, 1989 yılında Finlandiya'da kurulmuş ve 2005'te dağılmış, ilk yıllarında melodik death metal yapan heavy metal grubu.

Biyografi

Sentenced`ın selefi Deformity 1988 yılında kuruldu fakat 1989`da grup elemanlarının birçoğunun değişmesi sonucu grubun adı da Sentenced olarak değişti. O zamanlarki kadroda Miika Tenkula (gitar&vokal), Sami Lopakka (gitar), Vesa Ranta (davul), Lari Kylmänen (bas gitar) yer alıyordu ve 2 demo kaydettiler.

1991 yılına gelindiğinde grup, ilk albümleri "Shadows Of The Past"`ı kaydederken Kylmänen`in yerine bas gitarist Taneli Jarva gruba dahil oldu. Bu albümle tarzları katıksız ve hızlı Avrupai death metal olarak görüldü.Daha sonra grubun vokalisti Taneli Jarva oldu. 1992`de 3 yeni şarkı daha yayımlayan Sentenced, sonunda Finlandiyalı bir müzik şirketiyle anlaştı ve gerçek anlamda müzik kariyerine başlamış oldu.

İkinci albüm North From Here 1993`de piyasaya çıktı. Ortada yepyeni bir Sentenced vardı. Grubun becerikli ve öfkeli hali gruba bir basamak daha atlattı ve grup 1994 yılında daha fazla tanınmak için Spinefarm`dan daha büyük bir şirket olan Century Media Records ile anlaştı.

1995`te çıkardığı Amok ile patlama yaşadı, eleştirmenlere ve hayranlarına göre bu albüm yapmış oldukları en iyi çalışmadır. Jarva`nın vokali olgunlaşmış, grup melodik bir yapı kazanmıştı. Bu albümden sonra da Avrupa`da turne çalışmalarına hız kazandırmışlardır.

Jarve unlu olmak istemiyordu.Bu nedenle grutan ayrıldı.Jarva`nın böyle başarılı bir albümden sonra gruptan ayrılması şaşkınlık yaratsa da onun yerini Ville Laihiala almıştır 1996`da. Kısa sürede Almanya`ya giden grup burada 4. albümleri Down`u kaydetti. Müzikal gelişime daha açık Ville ile grup gene bir basamak atlamştı. Bu arada basçı Sami Kukkohovi`de gruba yardım ediyordu. 1997 yılında grubun daimi elemanı oldu.

5. uzun albümleri Frozen (1998) Down gibi Woodhouse Stüdyolarında kaydedilmişti ve gene Down`a benzer müzikal bir yapıya sahipti. Kukkohovi ve Laihiala ikilisinin gruba katkıları hissedilir düzeye gelmişti, o yüzden bu albüm daha ortak bir çalışma sonucu oluşturulmuştu. 1999 da parça sırasının daha farklı olduğu ve birkaç şarkının (yorumladıkları) daha eklendiği Frozen`ın özel versiyonu yayımlandı.

Bir sonraki Sentenced albümü en iyi albümlerinden biri olacak Crimson oldu (2000). Bu albüm "Killing Me, Killing You" gibi grupla artık birlikte anılacak bir şarkıyı içeriyordu. 2 yıl sonra, 2002`de The Cold White Light raflardaki yerini aldı.

Grup, 2005`te sıradaki The Funeral Album`ün son olacağını belirterek, bunun bir reklam olmadığını bir daha yeniden asla toplanmayacaklarını ifade etti. Son bir turneye çıkıp, birçok konser verip, bir de DVD çıkarma sözü vererek dağıldılar ve sözlerini de tuttular. 27 Ocak 2006 tarihinde piyasaya sürülen "Buried Alive" adlı Finlandiya, Oulu'daki son konser görüntülerini içeren iki disklik dvd, Sentenced hayranlarının eline geçebilmiş son görüntüler oldu. Ville Laihiala bu grubun dağılmasından sonra Poisonblack isimli grupta solist olarak kariyerine devam etmiştir. Laihiala Sentenced dağılmadan önce de bu grubun ilk albümünde gitaristlik yapmıştı.

Son elemanlar

Önceki elemanlar

Yardımcı elemanlar

Özel konuklar

Diskografi

Demo Albümleri

EP'ler

Stüdyo Albümleri

Derlemeler

Single'lar

 • Killing Me, Killing You (CDS 1999)
 • No One There (CDS 2002)
 • Routasydän (CDS 2003)
 • Ever-Frost (CDS 2005)

Videolar

 • Nepenthe (1994)
 • Noose (1996), Sökö Kaukoranta yönetti
 • Bleed (199x)
 • The Suicider (1998)
 • Killing Me Killing You (1999), Pasi Pauni yönetti
 • No One There (2002), Pete Veijalainen yönetti
 • Ever-Frost (2005), Mika Ronkainen yönetti.
 • Despair Ridden Hearts (2005)

Dış bağlantılar