Savaş Doktoru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.13, 6 Kasım 2020 tarihinde Anyela23 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23973340 numaralı sürüm (31.206.29.201 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, YBot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
Doktor
Savaşçı Doktor
Canlandıran John Hurt
Görev süresi 18 Mart 2013–23 Kasım 2013
İlk görünüm "The Name of the Doctor"
Son görünüm "The Day of the Doctor"
Görünümler 3 hikâye (3 bölüm)

Savaş Doktoru, Doctor Who adlı Britanya bilimkurgu dizisinde Doktor'un 9. yüzüdür. Fakat genellikle sıralama karışmasın diye hayranlar tarafından Savaş Doktoru olarak adlandırılır.

Son Büyük Zaman Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

8. Doktor Karn'ın Kardeşliği tarafından verilen iksiri içilerek rejenerasyon geçirmiştir. Kendisini bir savaşçıya dönüştürmüş ve Son Büyük Zaman Savaşı'nı bitirip tüm evreni yok olmaktan kurtarmaya çalışmıştır. Savaş Doktor'u savaşın bitiremediğinde tüm evreni bu sonsuz savaştan korumak için An adı verilen silahı kullanarak olayları Zaman Kilidi altına almayı düşünmüştür. Fakat Kötü Kurt An'ın anahtarı olarak bedenleşip Savaş Doktor'una gelecekte nasıl biri olacağını gösterip ve bunu yapmayı isteyip istemediğini sormuştur. Savaş Doktor'u 10. Doktor ve 11. Doktor'u görmüş ve bunu yapmayı kesinleştirmiştir. Daha sonra 10 ve 11. Doktorlar'da Savaş Doktor'unu artık kabullenip An'ı kullanmasına yardım etmek için yanına geldiyseler'de Clara onlara başka yolu olduğunu anlatmıştır. Savaş Doktoru diğer tüm eski Doktorların ve 12. Doktor'un yardımıyla Gallifrey'i Durağanlık Küpü'nün içerisine alarak Daleklerin yok olmasını ve savaşın bitmesini sağlamıştır.

Rejenerasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Doktor'un bu rejenerasyonu biraz farklıdır. Doktor ölümcül bir yara almadığı halde yeniden canlanmıştır çünkü Doktor'un bu yüzü savaşı bitirme görevi üzerine Karn Kardeşliği'nin iksiriyle gelmişti. Galiffrey ve evren kurtarılınca bu rejenerasyon'un görevi bitti iksir onun yeniden canlanmasını sağladı. Doktor rejenerasyondan sonra Dünya'ya gitti ve orada Rose Tyler ile tanıştı.

Doctor Who etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaş Doktor'u 3 bölüm gözükmesine rağmen Savaşçı kişiliği ve John Hurt'un oyunculuğuyla bir whovian hayran kitlesi yaratmayı başarabilmiştir.