İçeriğe atla

Saint Martin

Koordinatlar: 18°04′K 63°03′B / 18.067°K 63.050°B / 18.067; -63.050
Vikipedi, özgür ansiklopedi
15.16, 27 Mayıs 2019 tarihinde YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20657383 numaralı sürüm (Şablon güncelleme)
Saint Martin
Sint Maarten (Felemenkçe)
Saint-Martin (Fransızca)
Harita
Coğrafya
Koordinatlar18°04′K 63°03′B / 18.067°K 63.050°B / 18.067; -63.050
TakımadasıRüzgaraltı Adaları, Rüzgaraltı Antilleri
DeniziKarayip Denizi
ZirvePic Paradis 424 m
Siyasi
Adadaki ülke(ler)
Yerleşim yerleri
Demografi
Nüfus&İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri..İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.77,741
Nüfus yoğunluğu892 kişi/km2
Etnik grup(lar)Afro-Karayipli, Kafkasyalı, Çin, Hint, Melez

Saint Martin (FelemenkçeSint Maarten), Karayip denizinin kuzey-doğusunda Puerto Riko'nun 240 km doğusunda yer alan tropik bir adadır.

Adanın yüzölçümü 87 km2 olup kabaca ortasından Hollanda Krallığı ile Fransa arasında ikiye bölünmüştür. Hollanda Krallığı'na bağlı güney yarısı Sint Maarten, Fransa'ya bağlı olan kuzey yarısıysa da Saint Martin olarak adlandırılır. Hollanda bölgesi Hollanda Krallığı'nı oluşturan ülkelerden biridir.

Hollanda Krallığı'na bağlı olmasına karşın AB dışında kalan adanın güney bölümünde para birimi Hollanda Antilleri guldeni, Fransa aracılığıyla AB'ye bağlı olan kuzey bölümünde ise Euro'dur. Her ne kadar Hollanda bölümünde yasal dil Felemenkçe ve İngilizce, Fransız bölümünde ise Fransızca olsa da adadaki en geçerli dil İngilizcedir. Bunun kökeni adaya bir zamanlar getirilmiş olan İngilizce konuşan kölelere dayanmaktadır.