Rusya Komünist İşçi Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17.01, 17 Mayıs 2019 tarihli sürüm (düzeltme AWB ile)
Rusya Komünist İşçi Partisi - Komünistlerin Devrimci Partisi
Российская Коммунистическая Рабочая Партия – Революционная Партия Коммунистов
Genel sekreter Viktor Tyulkin
Kuruluş tarihi Ekim 2001
Gençlik kolu Devrimci Komünist Gençlik Birliği (Bolşevik)
Üyelik 55,000
İdeoloji Komünizm,
Anti-Revizyonizm
Marksizm-Leninizm
Siyasi pozisyon Aşırı sol
Avrupa üyelik Komünist ve İşçi Partileri İnisiyatifi
İnternet sitesi

Rusya Komünist İşçi Partisi (Rusça: Российская коммунистическая рабочая партия) Rusya'da faaliyet gösteren bir siyasi partidir. Geçmişi Sovyetler Birliği’nin dağıldığı 1991 yılına kadar gider. 2001 yılında irili ufaklı komünist partilerin birleşmesiyle son halini almıştır.

Tarihçe

22 Nisan 1991 tarihinde Sovyetler Birliği’nin içinde bulunduğu durumdan hoşnut olmayan komünistler Komünist Parti Marksist Platformu adı altında bir araya gelirler. Bu dönemde temel ayrım noktası Sovyetler Birliği Komünist Partisi yönetiminin Stalin’e ve Stalin dönemine sahip çıkmayarak kıyasıya eleştirmesi olarak ortaya çıktı. Parti 1993 Rusya anayasa krizi sırasında Parlamento yanlısı güçlerle beraber Boris Yeltsin iktidarına karşı mücadele etmiştir. Parti 1995 ve 1999 Duma seçimlerinde sırasıyla %4,53 ve %2,22 oy alarak %5 barajını aşamamıştır. 2003 yılındaki seçimlerde ise Viktor Tyulkin Komünist Parti blok listesinden parlamentoya girmiştir.

Yönetim

Partinin genel sekreteri 2005 yılından beri Viktor Tyulkin’dir.

Siyasi görüşleri

Parti Rusya Federasyonu Komünist Partisi’ni revizyonist olarak değerlendirir. Buna rağmen 2003 yılında komünist oylarının bölünmesini engellemek için bu partiyle ortak liste çıkartılmıştır.

Yayınları

Parti Çalışanların Rusyası (Rusça: Трудовая Россия) adlı bir gazete[1] ile Sovyetler Birliği (Rusça: Советский Союз) adlı bir dergi[2] çıkartmaktadır.

Faaliyetleri

Parti özellikle işçi mücadelesi ve grevlerdeki başarılarıyla öne çıkmaktadır. Gençlik alanında ise partinin gençlik örgütü olan Devrimci Komünist Gençlik Birliği (Bolşevik) (Rusça: Революционный коммунистический союз молодежи (большевиков)) ülkedeki en etkin gençlik hareketlerinin başında gelmektedir.[3] Birliğin yöneticiliğini Aleksandr Batov yapmaktadır.

Kaynakça

  1. ^ Gazetenin resmî internet sitesi (Rusça) 7 Mayıs 2011 tarihinde erişilmiştir
  2. ^ Dergi arşivi (Rusça) 7 Mayıs 2011 tarihinde erişilmiştir
  3. ^ Resmî internet sitesi (Rusça) 7 Mayıs 2011 tarihinde erişilmiştir

Ayrıca bakınız