İçeriğe atla

Renin-anjiotensin sistemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.52, 17 Kasım 2020 tarihinde 62.29.122.29 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 24039818 numaralı sürüm (→‎Kaynakça)

Renin-anjiyotensin sistemi (RAS) ya da renin anjiyotensin aldosteron sistemi (RAAS), kan basıncını ve sıvı dengesini düzenleyen hormonal bir sistemdir.

Kan basıncı düştüğünde, jukstaglomerüler hücreye ulaşan sodyumklorür[1] seviyesi düştüğünde böbrekteki jukstaglomerüler hücreler renin salgılarlar. Renin, anjiyotensinojenden anjiyotensin I oluşumunu uyarır. Anjiyotensin I ise daha sonra anjiyotensin dönüştürücü enzim ile (ADE-ACE) anjiyotensin II ye dönüştürülür. Anjiyotensin II kan damarlarında kan basıncının artmasını sağlayan vazokonstriksiyonu oluşturur. Anjiyotensin II aynı zamanda adrenal korteksten aldosteron hormonunun salınımını uyarır. Aldosteron böbrek tübüllerinden kana sodyum ve su geri alımını artırır. Bu vücudun sıvı miktarını ve dolayısıyla kan basıncını artırır.

Renin anjiyotensin aldosteron sistemi fazla aktifse, kan basıncı fazla olur. Birçok ilaç farklı basamaklarda bu sistemi keserek kan basıncını düşürürler. Bu ilaçlar, hipertansiyonun, kalp ve böbrek yetmezliklerinin, diyabetin zararlı etkilerinin önlenmesinde ana yollardan birini teşkil ederler.

Kaynakça

  1. ^ Guyton&Hall Tıbbi Fizyoloji 11. Basım syf324