Rajput

Vikipedi, özgür ansiklopedi
01.31, 6 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24299231 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Mehrangarh Kalesi
Rajputlar (12 Şubat 1876)

Rajput veya Râjpût (Hindu: राजपूत), Sanskritçe'de prens anlamına gelen (raj ile oğlu anlamına gelen putra'dan oluşturuan terim) ve Hindistan'da bir savaşçı olup genelde Ksatriya kastına ait olan bir toplumsal grup. Racputana bölgesi (bugünkü Racastan eyaletinin büyük bir bölümü) ve Gucerat'ın bir kısımında yoğun olarak ikamet etmektedir.

Kökenler

Kökenleri hakkında kesin bilgi yoktur. İskitler ve Hunlar'a dayandığına dair tez, Harşa Vardhana'nın döneminden sonra Hayber Geçidi'nden Güney Asya'ya giren Ak Hunlar ve Kuşanlar'ın yerli hükûmdarlar ile kaynaşarak Hinduizm'i kabul etmenin sonucu ortaya çıktığına dair tez mevcuttur. Kendileri ise kendi meşruluğunu savunmak için Mahabharata'da adları geçtiği güneş ve aydan ortaya çıkan aileler, Gucerat'ta bulunan cesaret ateşine dayandırmaktadırlar.

Rajput hanedanları

Rajput hanedanlarından, Pratihara hanedanı yaklaşık 300 yıldır müslümanların saldırılarına karşı direndi fakat 1018 yılında Gazne Devleti sultanlarından Gazneli Mahmut'un saldırısıyla yıkıldı. Chauhan hanedanı 1191 ve 1192 yıllarında meydana gelen Tarain Muharebesi (I. Tarain ve II. Tarain)'nde Gurlu sultanlarından Gurlu Muhammed (Şehabettin Muhammed)'e yenilerek yıkıldı. Ancak Chauhanlar Ranthambore'de geçerek yeniden küçük bir krallık kurdu. Paramara hanedanı 1226 yılında Kölemen hanedanı sultanlarından İltutmuş'un saldırısını geri çevirdiyse Halaciler sultanlarından Alaeddin Halaci'nin 1299 - 1303 yılları arasında düzenlediği Rajput Seferi'nde yok edildi.

Rajputlar Delhi Sultanlığının zayıflama döneminde tekrar bağımsızlığı kazandılar. Babür İmparatorluğu'un ilk yıllarda şiddetli direnişleri gösterdi. Zamanla ilhak edildiyse de Malwa 19. yüzyılın başlarına kadar bağımsızlığını kordu.