Pump It

Vikipedi, özgür ansiklopedi
16.19, 28 Ocak 2019 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20332598 numaralı sürüm (→‎Geçmiş: düzeltme AWB ile)
Pump It
Monkey Business albümünden
The Black Eyed Peas single
Yayımlanma Mayıs 2006
Format Dijital yükleme, CD tekli
Tarz Alternative hip hop
Süre 3:35
Şirket will.i.am, A&M, Interscope
Yazar will.i.am, apl.de.ap, Taboo, Fergie, Nicholas Roubanis
Yapımcı will.i.am
The Black Eyed Peas tekli kronolojisi
""My Humps""
(2005)
"Pump It"
(2006)
""Mas Que Nada""
(2006)

Ses Örneği

"Pump It", Amerikalı hip hop müzik grubu The Black Eyed Peas'in 2005 yılında yayımlanan Monkey Business adlı albümlerinden çıkan dördüncü teklidir. Şarkı yüksek oranda Ucuz Roman filminin müzikleri arasında yer alan ve Dick Dale tarafından seslendirilen "Misirlou" adlı şarkıdan izler taşımaktadır. Misirlou aslen bir Türk folk müziği olup, şarkının yazarı veya bestecisi bilinmemektedir. Şarkı, 2005 yılında Best Buy şirketinin reklam müziklerinde, 2006 yılında Vay Anam Vay 2 ve Arabalar filmlerinde kullanıldı. Ayrıca aynı yıl şarkı Pepsi reklamları için de kullanıldı. Şarkı, grubun 2009 yılı albümleri The E.N.D. için Pump It Harder adıyla yeniden düzenlendi.

Geçmiş

will.i.am, şarkının ortaya çıkışı ile ilgili aşağıdaki demeci verdi:

"Brezilya'da CD satın almak için markette dolaşıyordum. Elime, üzerinde "Miserlou" yazan bir derleme albümü geldi. Başta sinirlenip almak istediğim albümün bu olmadığını düşündüm. Ancak birden aklıma şarkının çok güzel olduğu geldi. Biz de böyle bir şarkı yapabilirdik. Bilgisayarın başına geçtim ve birkaç ritim karaladım. O sırada Tokyo'ya uçmamız gerekiyordu. Yolda şarkıyı tamamladım ve Tokyo'da da vokalleri bitirdik. Tüm olay buydu işte."[1]

Liste başarıları

Şarkı, resmi olarak yayımlanmadan önce Amerikan müzik listesine seksen iki numaradan giriş yaptı. Bunun temel nedeni yoğun dijital yüklemeler ve Best Buy reklamlarında kullanılmış olmanın verdiği popülerlikti. Şarkı zamanla yükseldi ve bu listenin on sekizinci numarasına kadar yükseldi. Şarkı Mart 2006'da Amerika ve İngiltere'de eş zamanlı olarak satışa sunuldu. Nisan 2009 itibarıyla şarkı ABD'de, toplam 1,390,000 kez indirildi.[2] Ancak şarkı, diğer birçok ülkede daha yüksek başarı gösterdi. Avustralya'da altı numaraya çıkan şarkı İngiltere'de sekiz numaraya kadar yükseldi.

Charts

Liste (2006) Tepe
noktası
Avustralya Avustralya 6
Belçika Belçika 1
Kanada Kanada 47
İsrail İsrail 1
İtalya İtalya 5
Meksika Meksika 3
Yeni Zelanda Yeni Zelanda 2
İsveç İsveç[3] 34
Amerika Birleşik Devletleri ABD Billboard Hot 100 18
Amerika Birleşik Devletleri ABD Billboard Pop 100 12
Birleşik Krallık İngiltere 3

Kaynakça

Önce gelen:
"Beep" ile The Pussycat Dolls ve will.i.am
Belçika bir numaralı şarkısı
29 Nisan 2006
Sonra gelen:
"Hips Don't Lie" ile Shakira ve Wyclef Jean