Poděbrady

Vikipedi, özgür ansiklopedi
16.23, 26 Kasım 2020 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24089674 numaralı sürüm (→‎top: düzeltme)
Çek Cumhuriyeti konumunda Poděbrady
Poděbrady
Poděbrady
Poděbrady'nın Çek Cumhuriyeti haritasındaki konumu
Poděbrady Kalesi

Poděbrady (Çekçe telaffuz: [ˈpoɟɛbradɪ]; AlmancaPodiebrad), Çek Cumhuriyeti'nin Orta Bohemya Bölgesi'nde yer alan tarihi bir kaplıca kentidir. D11 karayolu üzerinde, Prag'ın 50 kilometre doğusunda bulunan Elbe Nehri üzerinde yer almaktadır. 1472'de Bohemya kralından şehir statüsünü elde etti. Şehrin hayatındaki tarihi bir dönüm noktası, Alman mülk sahibi Prince von Bülow tarafından ziyaret edildiği 1905 yılıdır. Bu iyi bilinen su kâhini, kalenin avlusunda gizli bir güçlü su kaynağı buldu ve daha sonradan yerin 97,6 m altında kadar sondaj yapıldı. Karbonik maden suyunun keşfi, 1908 yılında ilk spanın açılmasıyla sonuçlandı. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Poděbrady hızla 1926'dan itibaren kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde uzmanlaşmış bir kaplıca kasabasına dönüştü ve sadece Çek Cumhuriyeti'nde değil aynı zamanda Avusturya, Almanya, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde de ülkelerde de hızla tanınmaya başlandı.[1]

Poděbrady'nin tarihi orta çağlara kadar uzanmaktadır.

Poděbrady ile bağlantılı kişiler

Uluslararası ilişkiler

Poděbrady, şunlarla kardeş şehirdir:

Kaynakça

  1. ^ Asiedu, Dita (23 Nisan 2003). "The spa town of Podebrady". Radio Prague. 11 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2013.