Piramit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.26, 18 Aralık 2020 tarihinde Vito Genovese (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24438462 numaralı sürüm (46.106.210.248 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Khutuck Bot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)

Piramit (Yunancada: πυραμίς 'pyramís')[1] dış yüzeyleri üçgen olan ve üstte tek bir noktada birleşen ve şekli geometrik anlamda kabaca bir piramit halindeki bir yapıdır. Bir piramidin tabanı üçgen, dörtgen veya herhangi bir çokgen şekli olabilir. Dünyanın birçok yerinde farklı medeniyetler tarafından piramitler inşa edilmiştir. Hacimce en büyük piramit Meksika'nın Puebla eyaletindeki Büyük Cholula Piramidi'dir

Piramit (Eski Yunanca: πύρ = (pýr) ateş + μέσο/μέση = (méso/mése)) orta kelimelerinden kökleniyor. Türkçede piramit anlamında Arapça kökenli ehram ve Türkçe kökenli köpyak sözcükleri de bulunmaktadır.[2][3][4][5][6]

Mısır Piramitleri

Mısır'daki en önemli piramitler sayılan: Gize Piramitleri.

Mısır Piramitleri, Mısır’da yer alan piramit şeklindeki yapılardır. Mısır’da 100’den fazla piramit vardır. Piramitlerin çoğu Eski Krallık Dönemi'nden Orta Krallık Dönemi’ne kadar hüküm süren firavunların mezarları olarak inşa edilmiştir. Bilinen en eski piramit 3. Hanedan döneminde inşa edilen Zoser Piramididir. Bu piramit ve etrafını çevreleyen bloklar; mimar İmhotep tarafından tasarlanmıştır. Mısır Piramitleri dünyanın en eski şekilli taşlardan inşa edilmiş yapılarıdırlar. Yapımda çalışan işçiler piramitlerin sırrını bildikleri için yapım bittikten sonra öldürülmüşlerdir. Gize piramitleri tarih boyunca inşa edilen en büyük yapılar arasındadır. Dünyanın 7 Harikasından yalnızca Gize'de bulunan ve en büyük piramit olan Keops Piramidi ayakta kalabilmiştir.

Meksika Piramitleri

Bolivya Piramitleri

Günümüz

Türkiye'deki piramit benzeri yapılar

  1. ^ "Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, πυ_ρα^μίς". www.perseus.tufts.edu. 29 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2020. 
  2. ^ Kubbealtı Lugati
  3. ^ PAÜ İngilizce Sözlük
  4. ^ Eş ve Yakın Anlamlı Kelimeler Sözlüğü
  5. ^ Bulmaca Sözlüğü
  6. ^ Hani Astolin (2019), Türk'ün Gizlenen Bilgisini Arayan Türk: "bir de köpyak (piramit) biçimli gömütümüz oldu"