Paranazal sinüs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
05.09, 12 Eylül 2020 tarihinde Mavrikant Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23209799 numaralı sürüm (Kaynaksız şablonuna tarih eklendi. Kaynak)

Sinüs, kafatasında burun boşlukları çevresindeki kemiklerin içinde bulunan ve burun boşluklarına açılan kemik boşlukları. Genellikle doğumdan sonra gelişerek ortaya çıkan sinüsler, mukoza ile döşeli olup sağlıklı şartlarda içlerinde hava bulunur. Bu boşlukların kafa ağırlığını azaltmak, ses rezonansına katkı sağlamak, solunum havasını nemlendirme, havanın içindeki partiküller ile organizmaları temizleme ve ısıtma gibi görevleri vardır.

Sinüs patlaması

Sinüs patlaması veya Sinüs barotravması, sağlıksız bir sinüsün meydana getirdiği rahatsızlıktır. Genellikle yüksek basınca maruz kaldındığında meydana gelir. Burun içini kaplayan mukozanın şişmesiyle koyu renk kan ve burundan akıntıyla boy gösterir.

Sinüslerinin sağlıksız olduğu kontrolsüz zor fark edilir; bu sebeple dalış öncesi kontrol edilmediği takdirde, 5-8 metre aralarığından daha fazla dalındığında alın bölgesinde oluşan basınçla birlikte sünisler patlar ve çok şiddetli bir baş ağrısı meydana gelir. Denetimsiz bir ortamda, göz çukuru iltihaplanması ve görme bozukluğu gibi daha da ciddi hastalıklara yol açar.

Galeri