Otomatik Portakal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
02.24, 2 Ocak 2021 tarihinde Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24531210 numaralı sürüm (159.146.10.22 (mesaj) tarafından yapılan değişiklikler geri döndürülerek, Ottovondodo tarafından değiştirilmiş son sürüm geri getirildi.)
Otomatik Portakal
A Clockwork Orange
Antony Burgess-Otomatik Portakal.jpg
16.Baskı için kullanılan kapak resmi
Yazar Anthony Burgess
Çevirmen Dost Körpe
Ülke Birleşik Krallık
Dil İngilizce
Tür Roman
Yayım 2009
Yayımcı İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa 172
ISBN 0434098000 (özgün)
9789944885706 (Türkçe)

Otomatik Portakal, Anthony Burgess'in en iyi eserlerinden biri olan roman. Eserin orijinal ismi A Clockwork Orange'dir. Eser Türkçeye Dost Körpe tarafından çevrilmiştir. Eser o yılların (1960'lı yıllar) modernleşme ve değişim sancılarını yansıtırken, bireylerin ne kadar özgür veya baskı altında olması gerektiğini ve sonuçlarını sorgular. Ve bunu eserin kahramanının hayatında okuyucuya anlatır. Zaten 1971'de çekilen sinema filminde de kahraman ara seslerde sürekli kendi hayatını anlatıcı durumunda olduğunu belirtir. Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye aktarılan kitap, kült film klasikleri arasında hak ettiği yeri almıştır. Bir grup gencin kurduğu çeteye İngiliz kara mizah anlayışıyla yaklaşan roman, yazıldığı dönem için oldukça iddialıdır. Direkt şiddet, uyuşturucu madde bağımlılığı vb konular tüm yalınlığıyla işlenmiştir. Stanley Kubrick uyarlaması da sinema tarihindeki en başarılı roman - film uyarlamalarından birisi olarak yer almıştır.

Yazar kitabı hakkında; Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna bir baskı yöntemi uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum... demiştir.

Konu

Kitapta Alex adlı sosyopat gencin arkadaş grubu ile yaşından çok suça karıştıktan sonra hapishaneye düşme ve sonrasında rehabilitasyona alınma süreci anlatılıyor.

İlgili Siteler