Olmekler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.53, 30 Ocak 2021 tarihinde Seksen iki yüz kırk beş (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24756948 numaralı sürüm ({{düzenle}} etiketi eklendi (TW))
Olmek eseri dev kafa, Xalapa Müzesi (San Lorenzo,Tenochtitlan)
Birkaç Olmek kenti

Olmekler (/ ˈɒlmɛks, ˈoʊl- /) bilinen en eski Mezoamerikan uygarlığıydı. Soconusco'daki ilerici bir gelişmenin ardından, günümüz Meksika eyaletleri Veracruz ve Tabasco'nun tropikal ovalarını işgal ettiler. Olmek'lerin kısmen komşu Mokaya veya Mixe-Zoque kültürlerinden türediği tahmin edilmektedir. Olmekler, Mezoamerika'nın oluşum döneminde gelişti ve kabaca MÖ 1500'den MÖ 400'e kadar sürdü. Olmek öncesi kültürler yaklaşık MÖ 2500'den beri gelişti, ancak MÖ 1600-1500'de, erken Olmec kültürü, güneydoğu Veracruz'da sahile yakın San Lorenzo Tenochtitlán bölgesinde merkezlenmiş olarak ortaya çıktı. İlk Mezoamerikan uygarlığıydılar ve sonraki uygarlıkların birçoğunun temellerini attılar. Diğer "ilkler" arasında, Olmek, ritüel kan alma pratiği yapıyor gibi göründü ve neredeyse tüm Mezoamerikan toplumlarının ayırt edici özelliği olan Mezoamerikan balo oyununu oynadı. Olmeklerin şu anda en aşina olduğu yönü, sanat eserleri, özellikle uygun bir şekilde adlandırılan "devasa kafalar". Olmek medeniyeti ilk olarak koleksiyoncuların 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında Kolomb öncesi sanat pazarından satın aldıkları eserlerle tanımlandı. Olmek eserleri, antik Amerika'nın en çarpıcıları arasında kabul edilir.

Etimoloji

'Olmek' adı, Olmekler için Nahuatl kelimesinden gelir: Ōlmēcatl [oːlˈmeːkat͡ɬ] (tekil) veya Ōlmēcah [oːlˈmeːkaʔ] (çoğul). Bu kelime, "doğal kauçuk" anlamına gelen ōlli [ˈoːlːi] ve "insanlar" anlamına gelen mēcatl [ˈmeːkat͡ɬ] kelimesinden oluşur, bu nedenle kelime "lastik insanlar" anlamına gelir. Kauçuk, eski Mezoamerikan top oyununun önemli bir parçasıydı.

Genel Bakış

Olmek merkezi, Veracruz, Soconusco'daki erken gelişmeden sonra genişlediği Körfez ovalarındaki alandır. Bu bölge, alçak tepeler, sırtlar ve yanardağlarla noktalanan bataklık ovaları ile karakterizedir. Sierra de los Tuxtlas kuzeyde, Meksika Körfezi'nin Campeche Körfezi boyunca keskin bir şekilde yükselir. Burada Olmek, San Lorenzo Tenochtitlán, La Venta, Tres Zapotes ve Laguna de los Cerros'ta kalıcı şehir-tapınak kompleksleri inşa etti. Bu bölgede, ilk Mezoamerikan uygarlığı ortaya çıktı ve M.Ö. MÖ 1400–400.

Kökenleri

Ana madde: San Lorenzo Tenochtitlán

Olmek medeniyetinin başlangıcı geleneksel olarak MÖ 1400 ile 1200 arasında yerleştirilmiştir. Olmek'in geçmiş buluntuları, topluca San Lorenzo Tenochtitlán olarak bilinen üçlü arkeolojik sitlerin yakınındaki El Manatí tapınağında ritüel olarak biriktirilmiş olarak kaldı. Bunu "en az" MÖ 1600-1500'e taşıdı. Görünüşe göre Olmeklerin kökleri, MÖ 5100 ile MÖ 4600 arasında başlayan Tabasco'nun erken tarım kültürlerine dayanıyordu. Bunlar, daha sonraki Olmek medeniyetinin aynı temel gıda ürünlerini ve teknolojilerini paylaştı.

Bugün Olmek olarak adlandırılan şey, ilk olarak, belirgin Olmek özelliklerinin MÖ 1400 civarında meydana geldiği San Lorenzo Tenochtitlán'da tamamen ortaya çıktı. Medeniyetin yükselişi, iyi sulanan alüvyal toprağın yerel ekolojisinin yanı sıra Coatzacoalcos nehir havzası tarafından sağlanan ulaşım ağıyla desteklendi. Bu çevre, diğer eski uygarlık merkezleriyle karşılaştırılabilir: Nil, İndus ve Sarı Nehir vadileri ve Mezopotamya. Bu son derece verimli çevre, yoğun bir şekilde yoğunlaşmış bir nüfusu teşvik etti ve bu da elit bir sınıfın yükselişini tetikledi. Elit sınıf, Olmek kültürünü tanımlayan sembolik ve sofistike lüks eserlerin üretimi için talep yarattı. Bu lüks eserlerin çoğu, uzak yerlerden gelen yeşim taşı, obsidiyen ve manyetit gibi malzemelerden yapılmıştır ve ilk Olmek seçkinlerinin Mezoamerika'daki geniş bir ticaret ağına erişimleri olduğunu öne sürmektedir. En değerli yeşim taşı kaynağı, doğu Guatemala'daki Motagua Nehri vadisiydi ve Olmek obsidiyeni, El Chayal ve San Martín Jilotepeque gibi Guatemala dağlık bölgelerinde veya Puebla'da değişen mesafelere kadar izlenmiştir. sırasıyla 200 ila 400 km (120-250 mil) uzaklıktadır.

Guerrero eyaleti ve özellikle erken Mezcala kültürü, Olmek kültürünün erken tarihinde önemli bir rol oynamış görünüyor. Olmek tarzı eserler, Guerrero'nun bazı bölgelerinde Veracruz-Tabasco bölgesinden daha erken görünme eğilimindedir. Özellikle, Guerrero'daki Amuco-Abelino sitesindeki ilgili nesneler, MÖ 1530 kadar erken tarihleri ortaya koymaktadır. Guerrero'daki Teopantecuanitlan şehri de bu bağlamda önemlidir.

La Venta (Satış)

İlk Olmek merkezi, San Lorenzo, La Venta'nın (satış merkezi) öne çıkmasıyla yaklaşık MÖ 900 civarında terk edildi. MÖ 950 dolaylarında birçok San Lorenzo anıtının toptan imhası da meydana geldi, bu da bir iç ayaklanmayı veya daha az olasılıkla bir istilayı işaret ediyor olabilir. Ancak en son düşünce, Olmek merkezlerindeki bu değişimden çevresel değişikliklerin sorumlu olabileceği ve bazı önemli nehirlerin yön değiştirdiği yönündedir.

Her durumda, San Lorenzo'nun düşüşünü takiben, La Venta(satış merkezi) , MÖ 900'den MÖ 400 civarında terk edilmesine kadar süren en önemli Olmek merkezi haline geldi. La Venta (satış merkezi), Olmek kültürel geleneklerini muhteşem güç ve zenginlik gösterileriyle sürdürdü. Büyük Piramit, zamanının en büyük Mezoamerikan yapısıydı. Bugün bile, 2500 yıllık erozyondan sonra, doğal olarak düz arazinin 34 m (112 ft) üzerinde yükseliyor. La Venta'nın (satış merkezi) derinliklerine gömülmüş, zengin, emek-yoğun "teklifler" - 1000 ton düz serpantin bloklar, büyük mozaik kaldırımlar ve cilalı yeşim kelebeği, çanak çömlek, figürinler ve hematit aynalardan oluşan en az 48 ayrı adak teklifi.

Yok Oluş

Bilim adamları, Olmek kültürünün nihai yok oluşunun nedenini henüz belirleyemediler. MÖ 400 ve 350 yılları arasında Olmek'in kalbinin doğu yarısındaki nüfus aniden düştü ve bölge 19. yüzyıla kadar seyrek olarak yerleşim gördü. Arkeologlara göre, bu nüfus azalması muhtemelen "bölgeyi büyük çiftçi grupları için uygunsuz hale getiren çok ciddi çevresel değişikliklerin", özellikle de Olmek'in tarım, avcılık, toplama ve ulaşım için bağımlı olduğu nehir kenarındaki ortamdaki değişikliklerin sonucuydu. Bu değişiklikler, tektonik çalkantılar veya çökmeler veya tarımsal uygulamalar nedeniyle nehirlerin siltleşmesi tarafından tetiklenmiş olabilir.

Son Oluşum döneminde önemli nüfus düşüşü için bir teori, yok olmak yerine volkanizma nedeniyle yerleşim yerlerinin yer değiştirmesini öneren Santley ve arkadaşları (Santley ve diğerleri 1997) tarafından önerilmektedir. Erken, Geç ve Son Oluşum dönemlerindeki volkanik patlamalar toprakları örtecek ve Olmekleri yerleşim yerlerini taşımaya zorlayacaktı.

Sebep ne olursa olsun, son Olmek şehirlerinin terk edilmesinden sonraki birkaç yüz yıl içinde, halef kültürler sağlam bir şekilde yerleşti. Olmek'in kalbinin batı ucundaki Tres Zapotes sitesi, MÖ 400'ü geçmesine rağmen, Olmek kültürünün ayırt edici özellikleri olmadan işgal edilmeye devam etti. Genellikle Epi-Olmek olarak adlandırılan bu Olmek sonrası kültür, güneydoğuda 550 kilometre (340 mil) olan İzapa'da bulunanlara benzer özelliklere sahiptir.

Sanat

Olmek kültürü ilk olarak bir sanat tarzı olarak tanımlandı ve bu, kültürün alamet-i farikası olmaya devam ediyor. Çok sayıda medyada - diğerlerinin yanı sıra yeşim, kil, bazalt ve yeşil taşta - üretilen Güreşçi gibi Olmek sanatlarının çoğu doğalcıdır. Diğer sanat eserleri, dini bir anlamı yansıtan bir ikonografi kullanarak, genellikle oldukça stilize edilmiş fantastik antropomorfik yaratıkları ifade eder. Yaygın motifler arasında, her ikisi de vadi jaguarlarının temsillerinde görülen aşağı dönük ağızlar ve bir yarık kafa bulunur. Olmek zanaatkârları, insan ve insan benzeri konular yapmanın yanı sıra hayvan tasvirlerinde de ustaydı.

  • Olmel figürinleri Oluşum Dönemi boyunca sitlerde bol miktarda bulunurken, devasa başlıklar gibi taş anıtlar Olmek kültürünün en tanınmış özelliğidir. k Bu anıtlar dört sınıfa ayrılabilir:
  • Devasa kafalar (en fazla 3 m (10 ft) boyunda olabilir);
  • Dikdörtgen "sunaklar" (daha çok tahtlar) [aşağıda gösterilen Altar 5 gibi] [kaynak belirtilmeli];
  • El Azuzul veya San Martin Pajapan Anıtı 1'deki ikizler gibi bağımsız duran heykel; ve
  • Stel, yukarıdaki La Venta Anıtı 19 gibi. Stel formu genellikle devasa başlardan, sunaklardan veya bağımsız heykellerden daha sonra tanıtıldı. Zamanla stel, Anıt 19 veya La Venta Stela 1 gibi figürlerin basit temsilinden tarihi olayların temsillerine, özellikle yöneticileri meşrulaştıran eylemlere doğru değişti. Bu eğilim, cetvellerin görüntülerini yazı ve takvim tarihleriyle birleştiren La Mojarra Stela 1 gibi Olmec sonrası anıtlarda doruk noktasına ulaşacaktır.

Devasa kafalar

Ana fikir : Olmek devasa kafalar

Olmek medeniyetinin en bilinen yönü, muazzam miğferli başlıklardır. Kolomb öncesi hiçbir metnin açıklamadığı gibi, bu etkileyici anıtlar birçok spekülasyona konu olmuştur. Bir kez top oyuncuları olarak teorize edildiğinde, bu kafaların belki de beyzbol oyuncusu gibi giyinmiş yöneticilerin portreleri olduğu artık genel olarak kabul edilmektedir. Bireysellikle aşılanan hiçbir kafa birbirine benzemez ve miğfer benzeri başlıklar, kişisel veya grup sembollerini düşündüren ayırt edici unsurlarla süslenmiştir. Bazıları ayrıca Mezoamerikan halkının, kişinin tüm deneyimleri ve duyguları ile birlikte ruhun kafanın içinde yer aldığına inandığını iddia etti.

Bugüne kadar on yedi devasa kafa gün yüzüne çıkarıldı.

Mekan Miktar Tanımlamalar
San Lorenzo 10 1'den 10'a Devasa Kafalar
La Venta 4 1'den 4'e kadar olan anıtlar
Tres Zapotes 2 A ve Q Anıtları
Rancho la Cobata 1 Anıt 1