İçeriğe atla

Nightwing

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.17, 5 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24283904 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Nightwing
Yayım bilgileri
YayımcıDC Comics
İlk görünümSuperman #158 (Ocak 1963)
Tales of the Teen Titans #44 (1984)
YaratanMarv Wolfman
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adıDick Grayson
Takım üyelikleriBatman Ailesi
PartnerleriBruce Wayne
Barbara Gordon
Damian Wayne
Helena Bertinelli
Tim Drake

Nightwing, DC Comics evreninde birden fazla karakter tarafından üstlenilen bir süper kahraman kimliğidir. En bilinen Nightwing, bu kimliğe bürünmeden önce Batman'in yardımcısı ve ortağı olan ilk Robin, Dick Grayson'dır. Nightwing Batman'in dışında Superman evreninde de adı geçen bir kahramandır.

Dick Grayson'ın bu kimliği benimsemesinde etkili olan asıl neden kendisine yakın görerek örnek aldığı, Superman'in kendi gezegeninde bir süper kahraman olan gerçek Nigtwing'dir. Superman evrenindeki Clark Kent'in evlatlığı Chris Kent ile yeğeni Power Girl de Nightwing ismini kullanan kahramanlar arasındadır

Batman evreninde Dick Grayson, Nightwing olduktan sonra yerini sonradan Robin ismini devam ettirecek Jason Todd'a bırakır. Dick Grayson, Nightwing olarak kendisi ayrı bir kahraman olsa da Batman'e yardım etmeyi sürdürür. Öyle ki Bruce Wayne'nin bir dönem yokluğunda kendisi Batman kimliğine bürünür.[1]

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. ^ Schedeen, Jesse (19 Kasım 2013). "En İyi 25 DC Comics Karakteri". IGN. 3 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2014.