Nefes Nefese (roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.31, 15 Ocak 2021 tarihinde Veselov (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24659485 numaralı sürüm (→‎Hakkında: Düzenleme, değiştirildi: aşık oldu → âşık oldu)
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
Nefes Nefese
Nefesnefese.jpg
Yazar Ayşe Kulin
Tür Roman
Yayım 20 Mayıs 2002 (1. Basım)
Yayımcı Remzi Kitabevi
ISBN 975-14-0904-7

Nefes Nefese Ayşe Kulin'in 2002 yılında yayınlanan kitabıdır.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı Devleti'nin son Sıhhiye Nazırı Fazıl Reşat Paşa'nın kızı Selva ile, âşık olduğu Musevi genci Rafael, evlenmelerine karşı çıkan aileleri tarafından dışlanınca Fransa'ya giderler. Ancak burada da huzur bulamayacak, II. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla, bu kez de Hitler'in ağına takılacaklardır. Etraflarını saran Nazi çemberi gitgide daralırken, her an tutuklanıp kamplara yollanma korkusuyla yaşamaktadırlar. İşte tam o yıllarda Türkiye, savaşın ateşine bulaşmadan, Almanlarla Müttefikler arasında gerili ince ipte, bir cambaz maharetiyle yürümeye çalışmaktadır.

Ayşe Kulin bu romanında, hem ülkeyi savaşın ortasından başarıyla geçiren kadronun hem de Selva ile Rafael'in zor aşkının peşine düşerek, İstanbul'dan Marsilya'ya, Ankara'dan Kahire'ye kadar uzanırken, kendi canları pahasına yüzlerce Yahudi'yi Nazi kıyımından kurtaran Türk diplomatlarının kahramanlıklarını da gün ışığına çıkarıyor.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]